Bienalin Son Etkinliği Mahal Sanat’ta

31 Ekim 2014

“Birinci Dünya Savaşı Öncesinde Türkiye’de Kültürel Çeşitlilik ve Çanakkale”
Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonu’ndan Kartpostallarla
Sunum: Osman Köker (Birzamanlar Yayıncılık)
31 Ekim 2014, Cuma saat 18.00
MAHAL Sanat Merkezi

Etkinliğin içeriğiyle ilgili CABININ’den yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi;

“Osmanlı’nın Birinci Dünya Savaşı öncesindeki son nüfus verileri 1914 yılına ait. Bu resmi verilere göre bugünkü Türkiye topraklarında yaşayan nüfusun yüzde 20’den fazlasını Müslüman olmayan topluluklar oluşturmaktaydı. Bugün bu oranın yüzde 0,1 civarında olduğunu dikkate alırsak geçmişte nasıl bir kültürel çeşitlilik içinde yaşadığımızı tahayyül edebiliriz. Bu topluluklar sadece birer nüfus verisi olarak değil, yaşadıkları şehrin ekonomik, sosyal, kültürel hayatında aktif unsurlar olarak da dikkat çekiyordu.
Osman Köker, Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonu’nda bulunan, Osmanlı şehirlerinin 20. yüzyıl başındaki fotoğraflarının yer aldığı 10.000’i aşkın kartpostal arasından seçtiği 100 kadar kartpostalın eşliğinde, farklı şehirlerde yaşayan Rumları, Ermenileri, Yahudileri, Bulgarları, Levantenleri, Süryanileri, Keldanileri, Nasturileri, Ezidileri anlatıyor.
Çanakkale’ye özel bir yer ayrılan sunumda, Çanakkale merkezi, Gelibolu, Eceabat, Gökçeada ve Bozcaada’dan 50 kadar kartpostal üzerinden bu yerleşim yerlerinin Birinci Dünya Savaşı öncesi sosyoekonomik yapısı ve kültürel çeşitliliği hakkında veriler sunuluyor.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir