Bıfed’de Büyük Ödül Nefessiz’in

14 Ekim 2019

Bu yıl 60 ülkeden 450 belgeselin başvurduğu Türkiye’nin tek ekolojik temalı belgesel festivalinde 14 filmin başvurduğu ve Fethi Kayaalp adına verilen Uluslararası Yarışma Ödülü Belçika’ya gitti.

Ödülü, ölümcül asbest endüstrisi hakkında hakikati öğrenmek için araştırmalar yapan yönetmen Daniel Lambo’nun çektiği “Nefessiz” (Breathless) filmi aldı. Bu kategorideki ikincilik ödülünü yönetmenliğini Ayşegül Selenga Taşkent’in yaptığı “Ovacık” belgeseli kazanırken, üçüncülük ödülü ise Christopher Walker’ın yönettiği “Her Yönden Mızraklar” (Spears From All Sides) filminin oldu. Ayrıca bu kategoride yarışan Fransız yapımı “Coğrafyacı ve Ada” belgeseli özel mansiyon ödülü aldı. Atlantik Okyanusu’ndaki küçük bir Portekiz adasındaki çevre mücadelesini anlatan İtalyan yapımı “Batan Güneşin Doğuşu” filmi ise Gaia Öğrenci ödülünü kazandı. Bozcaada Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen ödül törenine Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz’ın yanısıra yerli ve yabancı birçok yönetmen katıldı. Adalıların ve sanatseverlerin de geniş katılım gösterdiği ödül töreni öncesinde Bulutsuzluk Özlemi’nin solisti Nejat Yavaşoğulları’nın akustik olarak sunduğu üç şarkılık mini konser geceye renk kattı. Yavaşoğulları, “Dünyada eşi benzeri pek bulunmayan böyle bir festivalin ödül töreninin açılışını yapmak bana düştü. Çok güzel filmler izledik, bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.
Dört gün boyunca iki salonda gösterilen ekoloji temalı 61 belgeselin yanısıra etkinlikler ve çocuk atölyeleriyle dolu bir program sunan BIFED, İtalya’nın en önemli yönetmenlerinden Fabrizio Lazzaretti ile Alberto Vendemmiati iki gün üst üste gösterilen çarpıcı filmleri sonrasında izleyicilerle geniş bir sohbet gerçekleştirdiler.

İŞTE ÖDÜL ALAN FİLMLER
Uluslararası Yarışma Ödülü’nü kazananlar; 1. Nefessiz (Breathless), Daniel Lambo, Belçika, 2. Ovacık, Ayşegül Selenga Taşkent, Türkiye,3. Her Yönden Mızraklar (Spears From All Sides), Christopher Walker, ABD – Ekvador, Mansiyon Ödülü: Coğrafyacı ve Ada (The Geographer and the Island), Christine Bouteiller, Fransa,Gaia Öğrenci Ödülü: Batan Güneşin Doğuşu (Rising of the Setting Sun), Julie Hössle, İtalya

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir