Biga’da Atık Pil Toplama Kampanyası Başlatıldı

25 Kasım 2008

Çanakkale’nin Biga ilçesinde belediye ile Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçılar Derneği’nin (TAB) ortaklaşa düzenlediği etkinlikte atık pil toplama kampanyası başlatıldı.

Biga İlköğretim Okulu’nda düzenlenen programda konuşma yapan Biga Belediyesi Çevre Mühendisi İbrahim Akın gençlere atık pillerin doğaya vermiş olduğu zararlarla ilgili bilgi verdi. Atık pillerin içerdiği kimyasal maddeler nedeniyle çöpe, suya ve toprağa atılmaması gerektiğini belirten İbrahim Akın, ‘Başlatmış olduğumuz kampanya çevremiz açısından önemli bir çalışma. Bir pil dört metrekareyi kullanılmaz hale getiriyor. Belediye ekiplerince 54 noktaya afişler asılarak atık pillerin geri dönüşümü için kaplar konuldu. Atık piller belediye ekiplerince ayda bir belirlenen noktalardan toplanacak. Ayrıca kampanya belediyemizin internet sayfasından da duyurulacak’ dedi.

Biga Belediye Başkanı Mehmet Özkan ise içilen suyun, solunan havanın ve kullanılan toprağın temiz olması gerektiğini belirterek, ‘Doğa insanların eli ile kirletiliyor. Teknolojik gelişmeler insanların huzurunu arttıracağına, doğru kullanılmadığı için, sağlıklı yaşamımızı tehlikeye sokmaktadır. Bugün atık pillerle alakalı kampanya başlatıyoruz. Atık piller yaşadığımız ortamı kirletiyor. Bu nedenle suya ve çevreye atılmamalıdır. Atık yağları ve ambalajları da ilgili birimlerle sözleşmeler imzalayarak toplatacağız. Evlere kaplar dağıtacağız. Artık evlerde kullanılan yağlar rasgele lavaboya atılmayacak. Ellerimizle dünyayı, ya bereketlendiririz ya da katlederiz. Gelin biz bereketlendirmeyi seçelim’ dedi.

İlçe Mili Eğitim Müdürü Burhan Avlanır ise kampanyayı düzenleyen Biga Belediye Başkanı Mehmet Özkan’a ve yetkili kişilere teşekkür ettiğini belirterek, bu gibi konularda belediyenin desteğinin, eğitimcilere mutluluk verdiğini söyledi. Biga İlköğretim Okulu Müdürü Faruk Girgin ise öğrencilerin bu bilince sahip olmasıyla Biga’da yeni bir dönem başlayacağına inandığını belirtti.
İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir