Biga’da “Kriz’in Neresindeyiz?” Konferansı Düzenlendi

21 Kasım 2008

Biga Sanayici ve İşadamları Derneği (BİSİAD) tarafından “Kriz’in Neresindeyiz?” konulu konferans düzenlendi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. Osman Altuğ, ekonominin iki boyutu olduğunu, birincisinin üretim olduğunu ve metre, kilo gibi somut kavramlara dayandığını, ikincisinin de soyut olan parasal bölümü olduğunu söyledi. “Asıl olan üretmektir ve asıl olan adam gibi üretip, paylaşmaktır” diyen Prof. Altuğ, şunları kaydetti:
“Türkiye üretimi göz ardı etmiş üçkağıt ekonomisine teslim olmuştur. Demokrasi paraokrasi olmuştur. Üçkağıt ekonomisi siyaseti finanse etmektedir. Ekonominin üretim yanıyla uğraşmak zordur. Dünyada üç güzel ses vardır. Su sesi, para sesi, kadın sesi. Ama en önemli ses makine sesidir. İşi olan bireye saygı da fazla olur. Tercihimiz üretim olmalıdır. 12 Aralık 1999 tarihinde güçlü ekonomiye geçişte kullanılan model kurları düşük tutma modelidir ki yanlıştır. Üretmeden büyüyen bir ülkeden söz edemezsiniz.
Ülkede büyüme ekonomik anlamda değil, borç anlamındadır. ‘Dostum olacağına ortağım ol, düşmanım olacağına müşterim ol’ mantığı hakimdir. İthal mallarla yerli malların rekabet etme şansı yoktur. Bu nedenle ithal mallarla rekabet edemeyen bir kesim oluştu. Türkiye’nin her tarafını alışveriş merkezleri sardı. Artık esnaf demiyorlar, kobi diyorlar, neden? Utanıyorlar. Düşük kur yüksek faiz modeli için dövize ihtiyacınız var. Türkiye’de ki sıcak para 80 milyar dolar, döviz rezervi de 80 milyar dolar. ABD’de
döviz rezervi 70-75 milyar dolar. Döviz rezervinin yüksekliği itibarı düşürür. Ayrıca, Türkiye’nin ekonomisi borsada kazandıran dünyanın 4. büyük ekonomisidir. Başbakan Recep Tayip Erdoğan öğrencimdir. Ama maalesef, o da düşük kur yüksek faiz modelini uyguluyor. Oto yollarda otomobiller değil kamyonlar dolaşmalı, kamyon demek üretim demektir”.

Finansın altın kuralının “Paranın yolunu izle gerçeğe ulaş” olduğunu belirten Altuğ, “Kan ekonomide sadece paradır. Bütçe açık, ödemeler açık, bankanın ve hazinenin pozisyonları açık, ekonomiye önden bakıyorsun açık, arkadan bakıyorsun açık. Nasıl bir ekonomi bu? Bu striptiz ekonomisidir. Ülkeyi yönetmek orkestrayı yönetmek gibidir. Türkiye’yi yönetenlerin en büyük hatası orkestraya önlerini değil, arkalarını dönmeleridir” diye konuştu.

Konferansa Biga Belediye Başkan Vekili Şerif Mutlu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kazım Kirtiş, DOĞTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan ve BİSİAD üyeleri katıldı.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir