Biga’da Otogar İhalesi İptal Edildi

09 Mart 2011

Çanakkale?nin Biga ilçesinde belediye başkanlığı tarafından Yap-İşlet-Devret Modeli ile yapılacak yeni otobüs terminali ihalesi iptal edildi.

İhalenin iptali ile ilgili açıklamalarda bulunan Biga Belediye Başkanı Mehmet Özkan, önceki gün belediye encümen salonundaki ihaleye sadece Avrasya Terminal İşletmeleri A.Ş’nin katılarak teklif verdiğini ifade ederek, encümen üyeleri tarafından bu teklifin uygun görülmediğini ve ihalenin iptal edildiğini bildirdi. Başkan Özkan, terminal ihalesinin yap-işlet-devret modeliyle 15 yıl süreyle işletilmesi hakkının kiraya verilmesi ve işletme süresi sonunda tesislerin belediyeye şartsız, borçsuz ve bedelsiz devir edilmesi şeklinde düzenlendiğini belirterek, ?Yeni terminal projesi aslında 2003 yılından beri gündemde. Uygulamayla ilgili mevcut terminal işletmecilerinin ısrarlı talepleriyle bugüne kadar ertelendi. Yerel yönetim seçimleriyle ortaya koyduğumuz çalışma programı kapsamında, bu uygulamanın muhakkak yapılacağı sözü değerli halkımıza verildi. Nasıl yapılacağı hususu değerlendirmeye açılıp, 5 Ekim 2010 tarihli meclis toplantısının gündemine geldi. Bu toplantıda CHP, MHP ve AK Parti meclis üyelerinin tamamının ortak kararıyla yap-işlet-devret modeliyle yaptırılması için encümene yetki verdi. Bugünden itibaren ilgili herkes bu durumdan haberdar? dedi.

Mehmet Özkan, otogar inşaatı ile ilgili ihalenin yapılmasından 40 gün önce otogardaki tüm işletme sahipleriyle meclis salonunda toplantı yaparak durumu izah ettiklerini de belirterek, ?Bu yerin yapımı konusunda Biga’da yolcu taşıma hizmeti veren tüm kurumlar ve belediye işbirliğiyle bu çalışmanın yapılabileceği teklifinde bulunduk. Bunun sonucunda da buradaki işletme sahiplerine 1 ay süre vererek geri dönüşü beklendik. Ancak herhangi bir yaklaşım olmayınca bizde meclis kararına uygun koşullarda ihaleye çıkardık? dedi.

Başkan Özkan, CHP İlçe Başkanı İsmail Işık?ın, ihaleye bir kaç gün kala basına açıklama yaparak ?Terminali belediye yapsın, burada 500 kişi çalışıyor? tarzındaki beyanın bir popülizm olduğunu da belirterek, ?Aynı zamanda kendisi meclis üyelerinin de kararıyla çelişmektedir. Bunlar ya birbirlerinden habersizler, ya da siyaset uğruna dün ak dediklerine bugün kara deme tutarsızlığı içindeler. 15 gün içinde yeniden çıkılacak olan bu ihaleye Biga’lı hemşerilerimizin, müteahhitlerimizin, iş adamlarımızın girmesi açısından hiçbir engel yok. Hatta özellikle girmeliler. Tüm Türkiye’de artık belediyeler terminal işletmeciliğini bir bir terk ederek özel sektöre devretmekte olduğundan, bizim farklı bir usul benimsememiz mümkün değil? dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir