Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün Çanakkale’de

16 Eylül 2011

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan olaylara dikkat çekip bu konuda Çanakkale’yi örnek göstererek, “Yıllar önce Çanakkale’de bugünkü tartışmaların hepsi bir kenara bırakılmış, insanlar birlik olmuştur. Çanakkale’de Balkanların en ucundan insanlar da Türkiye’nin en doğusundan insanlar da vardır. Belki Afrika’dan ve Orta Doğu ülkelerinden insanlar da vardır. Bunlar Çanakkale’de birlikte bir millet olmanın, bir vatanı savunmanın ne demek olduğunu göstermişlerdir. Bu açıdan Çanakkale’nin tarihi, milli ve manevi bir değeri vardır” dedi.

Bir dizi açılış ve incelemelerde bulunmak üzere öğle saatlerinde özel uçakla Çanakkale’ye gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ilk olarak valiliği ziyaret etti. AK Parti Çanakkale Milletvekilli Mehmet Daniş ve İsmail Kaşdemir’in de bulunduğu ziyarette bir konuşma yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Çanakkale’nin tarihi özelliklerinin yanında ekonomik aktivitelere olan yatkınlığını Türkiye’ye ve dünyaya daha çok anlatmaya ihtiyaçlarının olduğunu belirterek, “Çanakkale’nin tarihini anlatmaya fazla bir ihtiyaç yok çünkü bunu bilmeyen yok. Ayrıca son yıllarda Türkiye’nin her bir yerinden Çanakkale’ye ciddi manada ziyaretler yapılıyor. Bu ziyaretlerin yapılması da gerekir. Çünkü Çanakkale’de olanın bitenin ne olduğunu, Çanakkale’de bir milletin nasıl bir bütün halinde olduğunu, insanların nasıl kendi vatanları ve gelecekleri uğruna her türlü fedakarlığı yapabildiğini gösteren en önemli sahne burasıdır. Bu sahneyi gördükten sonra aslında Türkiye’nin birçok yerinden gelen insanlar yeniden düşünecek buranın nasıl vatan olduğuna, bu milletin nasıl bir millet olduğuna dair en önemli ipuçlarını Çanakkale’de bulma imkanına sahip olacaktır. Yıllar önce Çanakkale’de bugünkü tartışmaların hepsi bir kenara bırakılmış, insanlar birlik olmuştur. Çanakkale’de Balkanların en ucundan insanlar da Türkiye’nin en doğusundan insanlar da vardır. Belki Afrika’dan ve Orta Doğu ülkelerinden, değişik yerlerden insanlar da vardır. Bunlar Çanakkale’de birlikte bir millet olmanın, bir vatanı savunmanın ne demek olduğunu göstermişlerdir. Bu açıdan Çanakkale’nin tarihi, milli ve manevi bir değeri vardır. Bunların daha da pekişmesi lazım. Bu kapsamda değişik yerlerde sivil toplum kuruluşları, belediyeler ve değişik kurumlar Çanakkale’ye öğrencileri, gençleri ve yaşlıları getirerek şehitlikleri gezdiriyor. Bu da Çanakkale’nin Türkiye’ye çok önemli değerler katacağını bizlere gösteriyor. Katıyor da zaten. Ancak bizim bunu ekonomik faaliyetlerle de taçlandırmamız lazım. Çanakkale’nin tarım, tarım ve enerji potansiyelini Türkiye’ye katması ve kendi dinamizmini bir kez daha ortaya çıkarması gerekiyor” dedi.

“ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİNDEN YER ALANLARA YÜZDE 50 ARSA İNDİRİMİ”
Bakan Ergün, Organize Sanayi Bölgelerindeki durumla ilgili de önemli açıklamalarda bulunarak, “Organize Sanayi Bölgelerinin gerçek bir cazibe merkezi haline gelebilmesi için yeni bir aktivite başlattık. Çanakkale’de de Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırımcılar için yüzde 50 indirimli arsa dönemini başlattık. Bu son 1 ay içinde olan bir gelişme. Çanakkale’de yatırım yapmak isteyenler eğer Organize Sanayi Bölgesi’nde bu yatırımı yapacaklarsa oradaki arsa bedelinin yüzde 50’sini kendileri ödeyecek, diğer yarısının bedelini de biz karşılayacağız” dedi.

Konuşmaların ardından Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Bakan Nihat Ergün’e günün anısına çeşitli hediyeler verdi.

Bakan Ergün, daha sonra Biga ilçesinde gerçekleştirilecek olan Tarım ve Hayvancılık Fuarı açılışına katılmak üzere il merkezinden ayrıldı.

“AVRUPA’DA CİDDİ BİR LİDERLİK PROBLEMİ VAR”
Bir dizi açılış ve incelemelerde bulunmak üzere Çanakkale’ye gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Avrupa’da liderlik bunalımının olduğunu söyledi.

AK Parti il binasında açıklamalarda bulunan Bakan Nihat Ergün, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Libya ziyareti öncesi Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve İngiltere Başbakanı David ameron’un ani bir kararla bu ülkeye gitmesini çocukça bulduğunu belirterek, “Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve İngiltere Başbakanı Davit Cameron ikisi bir oldu, apar topar doğru Libya’ya gitti. Oysa bu programlarında yoktu. Niye? Çünkü Başbakan Erdoğan bugün Libya’da olacak. ‘Biz ondan önce gideriz’ diyerek çok çocukça bir iş yaptılar. Dünyada da hakikaten komik bir görüntü oldu. Buna lüzum yok. Bu yaklaşımlarla dünya siyaseti yürütülemez. Bu da şöyle bir tabloyu önümüze koyuyor ki, Avrupa’da da ciddi bir liderlik problemi var. Bugün Avrupa ülkelerinin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar var. Ama siyasi sıkıntılar da var. Bu siyasi sıkıntıların en önemli nedeni, Avrupa’nın bir yönetim bunalımıyla bir liderlik bunalımıyla karşı karşıya olmasıdır. Bu son örnek de aslında bu liderlik sıkıntısının önemli göstergelerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmıştır” dedi.

Bakan Ergün, Türkiye’nin ciddi bir yönetim anlayışına sahip olduğunu da belirterek, “Türkiye liderlikte aradığını bulmuş, 10 yıldır bir liderin etrafında kenetlenmiş, 2023 yılına kadar da Türkiye’yi bu kadrolar taşıyacaktır. AK Parti anlayışı, muhteşem Türkiye’yi Cumhuriyet’in 100. yılına taşıyacaktır” şeklinde konuştu.

BAKAN ERGÜN BİGA’DA FUAR AÇILIŞINA KATILDI
Çanakkale’nin Biga ilçesinde Ticaret Sanayi Festivali ile Tarım Hayvancılık Fuarı ve vergi ödül törenine katılan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’nin 2023 yılında ilk 10 ekonomi içinde olacağını söyledi.

Biga’da 16-18 Eylül 2011 tarihlerinde düzenlenen “6. Ticaret ve Sanayi Festivali” ile “1. Tarım ve Hayvancılık Fuarı”, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün katılımıyla açıldı. Biga Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Biga Ticaret Borsası, Biga Belediyesi ve Biga Ziraat Odası’nın organize ettiği festival ve fuarda konuşan Biga Kaymakamı Fatih Genel, ilçenin yılda 130 bin ton süt ve 37 bin ton pirinç üreterek bölge ekonomisine katkı sağladığını söyledi. BTSO Başkanı Tuncay Yaşar da bu yıl ilk kez Biga’da Tarım ve Hayvancılık Fuarı kapsamında 46 firmanın 315 peronda, Ticaret ve Sanayi Festivali’nde de 84 firmanın 537 peronda yer aldığını belirterek, “Festival ve fuarımızda 130 katılımcı ve toplam 852 peron bulunuyor” diye konuştu.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Biga’nın kabuğunu kırarak, kalkınma ve gelişme yolunda hızla ilerlediğini belirterek, “Denize kıyısı bulunan, başta İstanbul olmak üzere büyük endüstri ve ticaret merkezlerinin yoğunluğu, ulaşım imkan ve kapasitesinin artmakta olması, Biga’ya ciddi ve önemli avantajlar sağlamaktadır. Biga, bu avantajlar ötesinde son derece girişimci, müteşebbis, üreten ve çalışkan bir nüfusa sahip olup, bu özelliği ile ilerisi için parlak bir gelecek sunmaktadır. Biga, günümüzde Türkiye’nin süt ekonomisinin en stratejik merkezi olma özelliğini korumaktadır. Biga, deyim yerindeyse, fiili süt borsası işlevini görmekte ve süt piyasasına yön vermektedir. Biga’da tarımın diğer sektörlerinde de ciddi bir teknoloji üstünlüğü söz konusudur ve bu sektörlerin yöredeki gelişme trendi, ilerisi için gerçekten ümit vermektedir. Biga Güney Marmara’nın parlayan yıldızı olma yolun da ilerlemektedir” dedi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ise, Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en iyi ilk 10 ekonomisinden biri olacağını söyledi. İktidar olarak İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerin yanında Çanakkale gibi şehirlerin kalkınmasını sağladıklarını söyleyen Bakan Ergün, “-Tarım ve hayvancılık ihmal ediliyor- diyenlere bunun anlamsız olduğunu söylüyorum. Tarım ve hayvancılığı babadan kalma teknikleri terk edip, daha modern teknikler kullanarak kalkındıracağız. Biga, Çanakkale’nin ticaret ve sanayi merkezi olma yolunda ilerliyor. Biga özellikle çelik ve mobilya yatırımları için önemli bir merkez” ifadelerini kaydetti.

Konuşmalarının ardından gerçekleştirilen vergi ödül töreni sonrası Bakan Ergün, fuarın açılış kurdelesini kesti. Daha sonra Bakan Ergün ve davetliler fuar alanını gezdi. Bakan Ergün, stantları gezerken, bir elektrikli aracın içine binerek araç hakkında bilgi aldı. Sebze ve meyve stantlarını da inceleyen Bakan Ergün, Biga ‘da kurulu oğtaş Mobilya Fabrikası’nda da incelemelerde bulundu.

İHA

Yorumlar...
  • Cos
    16/09/2011 15:51

    Ancak bizim bunu ekonomik faaliyetlerle de taçlandırmamız lazım. Çanakkale?nin tarım, tarım ve enerji potansiyelini Türkiye?ye katması ve kendi dinamizmini bir kez daha ortaya çıkarması gerekiyor? diyor vede yıllardır yapılması gerekende budur!daha gec kalınmıs değil,bu durusum politik değil sadece dogrular dugrudur.Saygılar efendim...Ayrıca Fevzi Paşa Mah. yatırım gerekiyor kesinlike öle değilmi değerli Çanakkale liler?Cok güzel insanlar var orda sarın cayın yanın da...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir