Binali Yıldırım: “Çanakkale Geçiş Köprüsü Projesi 2023 Hedeflerinde”

18 Ağustos 2013

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Anadolu Hisarı’ndaki kıyı Emniyeti Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen 11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası’nın tanıtım toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yıldırım, “Çanakkale geçiş köprüsü” için güzergahın belirlendiğini, detaylı proje çalışmalarının yapıldığını söyledi.

“Çanakkale geçiş köprüsü” projesinin 2023 hedeflerinde olduğunu vurgulayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Çanakkale geçişiyle ilgili malum önceki yıllarda deniz taşımacılığı da neredeyse yok gibiydi. Yani ‘Çanakkale geçilmez’ ifadesi maalesef bugünlere ulaşımda da gelmişti. Fakat orada çok ciddi bir destek verdik. Özel kanun çıkardık. Çanakkale, Bozcaada, Gökçeada, diğer adalara taşımacılığı çok teşvik ettirdik, yeni gemiler aldırdık, yakıt teşviği verdik vs. Şu anda var ama özellikle bayram günlerinde, tatil günlerinde yine bir yoğunluk yaşanıyor. 2023 hedeflerinde Çanakkale geçiş köprüsü var. Güzergah belirlendi ve detaylı proje çalışmaları yapılıyor. 2023 hedeflerinde, önümüzdeki yıllarda gündeme gelecek ve yapılacak. Mutlaka 2023’e kadar burada bir hareket olur.” dedi.

Çanakkale Boğazı’na yapılacak köprünün Gelibolu Yarımadası’na girmeden Avrupa yakasında Gelibolu ilçesinin 7,5 kilometre güneyindeki Sütlüce köyü ile Anadolu yakasındaki Lapseki ilçesinin 2,5 kilometre güneyindeki Şekerkaya mevkisi arasına yapılacağı açıklanmıştı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir