Bir Günde İki Göçmen Kaçakçılığı Operasyonu

22 Haziran 2015

Çanakkale’de Jandarma tarafından yapılan iki ayrı operasyonda, toplam 59 göçmen ve 6 organizatör yakalandı.
Ayvacık ilçesi Bademli Köyü’nde, önceki gece saat 1.30 sıralarında bir ihbar alan jandarma ekipleri bölgeyi incelemeye gitti. Sahil kesiminde bir vatandaşın, evinin bahçesinde gördüğü organizatörler ile silahlı çatışmaya girdiği ve organizatörlerin olay yerinden kaçtığı ihbarını değerlendiren ekipler; F.T, E.Ç, A.H, G.Ö ve İ.B isimli toplam (5) organizatörü çevreye yakın bir otelde tespit etti. Şüpheliler üzerlerinden çıkan, (1) adet Vzor Marka 7,65 mm çaplı Tabanca, (1) adet Magnum Marka Av Tüfeği, (8) adet 7,65 mm çaplı tabanca fişeği ve (23) adet av tüfeği fişeği ile birlikte yakalanarak gözaltına alındı. Olay mahallinde yapılan araştırmada, (8) Afganistan, (8) Pakistan ve (6) Myanmar olmak üzere toplam (22) yasa dışı göçmen yakalanarak koruma altına alındı.
Yapılan işlemler sonrasında, adli makamlara sevk edilen organizatörlerden F.T, A.E, ve G.Ö ifadeleri alınarak serbest bırakıldı. İ.B ve E.Ç isimli organizatörler ise tutuklanarak Çanakkale E Tipi Kapalı Cezaevine teslim edildi.

37 Göçmen Geri Gönderme Merkezi’nde

Jandarma ekipleri, daha sonra yasa dışı göçmenlerin Ayvacık ilçesi Gülpınar Köyü sahil kesiminden Yunanistan’ın Midilli adasına geçirileceği ihbarını aldı. Saat:03.00 sıralarında, Gülpınar Köyü’nde seyir halinde bulunan 34 plakalı otobüs durduran ekipler, otobüs içerisinde (37) Afganistan uyruklu yasa dışı göçmen ile göçmenlere organizatörlük yapan Y.E isimli kişiyi yakalayarak gözaltına aldı. Adli makamlara sevk edilen organizatör Y.E, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Kaçak göçmenlerde, Ayvacık geri gönderme merkezine teslim edildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir