Bir Küstü, 20 Yıl Eve Kapandı

30 Kasım 2009

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine bağlı Yeşilköy’de, 15 metre genişliğindeki bir derenin üzerine köprü yapma girişimi nedeniyle bazı köylülerin kendisiyle dalga geçtiği ileri sürülen 73 yaşındaki İsmail Er, 20 yıldır evden dışarı çıkmıyor.

Bayramiçli İsmail Er’in evdeki hapsi, 20 yıl önce köye 2 kilometre uzaklıktaki derenin üzerine bir köprü yapma girişimiyle başladı.

İsmail Er, derenin üzerinden geçerek tarla bahçelerine giden köylülerin yolculuğunu kolaylaştırmak amacıyla bir köprü yapmak için harekete geçti.

Köprünün yapımı için bütün malzemeleri kendi parasıyla aldı. Köylülerden de, köprünün inşaatında çalışmaları için yardım istedi.

İsmail Er, köylülerin bu girişimini ciddiye almaması üzerine köprüyü yapmaktan vazgeçerek, en azından traktörlerin sudan geçerken tekerleklerine taşların takılmasını önlemek amacıyla suyun içine beton dökerek traktörlerin dereden geçişlerini kolaylaştırdı.

Ancak, köprü yapımıyla ilgili kendisiyle dalga geçilmesine içerleyen İsmail Er, o günden sonra eve kapandı. Tam 20 yıldır evinden çıkmayan İsmail Er’in, kendisiyle dalga geçen köylüleri protesto etmek için bu kararı aldığı ileri sürüldü.

Olayın yaşandığı yıllarda çocuk olan Sadettin Korkmaz, “Biz olayı tam olarak hatırlamıyoruz. Ama büyüklerimizden duyduğumuz kadarıyla İsmail amca köprü yapma girişimi sırasında yaşananlardan dolayı hayata küsmüş. Kendisini en son çocukken görmüştük. Yüzünü bile unuttuk. Oysa İsmail amca köyün ileri gelenlerindendir. Kendisi ‘Ziraatçi İsmail’ diye anılır. Köyde meyveciliği başlatan ilk kişilerdendir. 20 yıl önce köprü yapma girişimi de ileriyi görebilen bir kişi olduğunu gösteriyor. Aradan yıllar geçti ve İsmail amcanın 20 yıl önce yapmak istediğini köylüler bundan 3 yıl önce yaptı. Derenin üzerine kurulan köprü köylülerin tarla yolculuğunu kolaylaştırdı. Oysa İsmail amcanın düşüncesi ciddiye alınsa bu köprü yıllar önce de gerçekleşmiş olabilirdi” dedi.

Kendisini eve hapseden İsmail Er ise, “Köprü nedeniyle kimseye kırgın değilim. Canım sokağa çıkmak, insanlarla görüşmek istemiyor. Ara sıra sadece evin bahçesine kadar çıkıyorum. Onun dışında yıllardır hiç sokağa, kahveye çıkmadım. Eğer eve misafir gelirse o zaman insanları görürüm” diye konuştu.

Zeliha Er, eşinin eve kapanmasının nedenini tam olarak kendisinin de bilmediğini belirterek, “Sorduğumuz zaman kızıyor. Ne yaptıysak sokağa çıkarmamız mümkün olmadı” dedi.

[Kaynak: CNN Turk]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir