Bir Termik Santral Projesi de Ayvacık’ta!

01 Ekim 2013

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesinde Ayvacık İlçesi, Babadere Mevkiinde kurulması planlanan “Babadere Elektrik Santrali, Derin Deniz Deşarjı, Kül Depolama Sahası ve Limanı” projesi ile ilgili olarak ÇED Sürecinin başladığı duyuruldu.

Nurol Enerji Üretim ve Pazarlama A.Ş. tarafından Çanakkale iline bağlı Ayvacık İlçesi, Babadere Mevkii sınırları içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan “Babadere Elektrik Santrali, Derin Deniz Deşarjı, Kül Depolama Sahası ve Limanı” projesi Bozcaada’nın karşısında, Kazdağları Milli Parkı, Aleksandra Troia antik kenti ve Assos antik kenti arasında kalan bölgede, deniz kıyısında kurulmak isteniyor. ÇED başvuru dosyasında yakıt olarak kömür kullanılmasının planlandığı belirtilen santrale tepki gösteren vatandaşlar bu projenin Bozcaada dahil tüm bölgenin doğal hayatı, tarımı, balıkçılık ve turizminin yıkımı anlamına geldiğini belirttiler.

Yapılması planlanan termik santral projesine karşı Kazdağı Savunması ile beraber ortak hareket etme kararı aldıklarını ve bu projeye karşı yürütülecek mücadeleye Çanakkale Çevre Platformu da dahil tüm çevre platformları ile birlikte güçlü bir şekilde karşı durmaları gerektiğine inandıkları açıklamasında bulunan Bozcaada Forumu, “Adamızda da bir örneği bulunan ve ortada birçok yenilenebilir enerji projeleri varken, çoğu gelişmiş ülke tarafından terk edilmiş termik kömür santrali gibi bir proje çözüm değildir.” diyerek tüm doğa ve ada dostlarına bu projenin durdurulması için birlikte mücadele çağrısında bulundu.

ÇED süreci başlatılan proje için önümüzdeki haftalarda ÇED toplantısının yapılacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir