“Birçok Gazeteci Tutuklu…”

11 Ocak 2016

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında, kentte görev yapan yerel ve ulusal medya temsilcileriyle kahvaltı etkinliğinde bir araya geldi.
Kahvaltıya, Belediye Başkan Yardımcıları Handan Özyayla, Ali Sürücü, Rebiye Ünüvar ve Özleyiş Çetin, birim müdürleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Keyifli bir sohbet ortamında gerçekleşen kahvaltı etkinliğinde bir konuşma yapan Başkan Gökhan, gazetecilerin gününü kutlayarak sözlerine başladı. Gazeteciliğin oldukça zor bir görev olduğunu dile getiren Başkan Gökhan, “En büyük sıkıntınızın da insanlara yaranamamak noktasında olduğunu biliyorum” diye konuştu.

Başkan Gökhan, günümüzde bazı basın mensuplarının çeşitli gerekçelerle cezaevlerinde tutuklu bulunuyor olmasının üzerinde durarak, “Can Dündar ve Erdem Gül, şuan itibariyle Silivri Cezaevinde yaptıkları bir haberden dolayı tutuklu durumdalar. Her ne kadar hükümet yaptıkları haberden dolayı değil, başka suçtan tutuklular dese de, hiç de inandırıcı olmadığını hepimiz biliyoruz. Şuan itibariyle 33 gazetecinin cezaevinde tutuklu olduğunu biliyoruz. Bu, böyle bir dönem. Bu dönem de geçecektir. Bu dönemleri yaşadı Türkiye. 1950-1960 yılları incelendiğinde, o dönemlerde de benzer olayların yaşandığı görülecektir” dedi.

“Basın Özgürlüğü İçin Destek Vermeye Hazırım”

Basın özgürlüğünün önemini ifade ederek, bu konuda her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade eden Başkan Gökhan, “Basının; bağımsız, boyun eğmeyen, herkesi eleştiren, Çanakkale halkının haber alma özgürlüğüne saygı duyan ve aynı zamanda her türlü yönetimi eleştirebilen bir yapıdan uzaklaşmamasını diliyorum. Sizlerin doğru haber yapmanız, halkı aydınlatmanız açısından her türlü desteği vermeye hazır olduğumu, öte yandan bana kesinlikle yandaşlık veya bir methiye düzmenizi istemediğimi de açık ve net bir şekilde ifade etmek isterim” şeklinde konuştu.

“Marka Değerlerimizi Korumak Boynumuzun Borcudur”
Kahvaltı etkinliğinde basın mensuplarına ikram edilen Kazdağı Evciler elmalarından da söz eden Başkan Gökhan aynı zamanda bir süre önce Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sadık Aydoğan’ın Biga Yarımadasına yapılması planlanan termik santral projelerine karşı olduklarını belirten açıklamalara da değinerek, “Kendilerine teşekkürlerimi iletiyorum. Ben onun söylediklerini, yıllarca bağırdım. Hatta bu yüzden eleştirildim, abarttığım söylendi. Ancak, Çanakkale’nin en değerli marka varlıklarını tahrip etmekle uğraşanlara karşı durmalıyız. Basının da bu konuda büyük görevi var. Altın derneklerinden reklam alma pahasına yöremizin tahrip edilmesine göz yummayınız. Bizim marka değerimiz altın değildir. Altın gibi marka değerleri vardır ve onları korumak boynumuzun borcudur” dedi.
Başkan Gökhan son olarak, Paris’te gerçekleşen konferansta da yoğun bir biçimde üzerinde durulan küresel ısınma risklerinden söz ederek, kent yaşamı içerisinde mümkün olduğunca enerji ve doğal kaynakların kullanılmasında tasarrufa gidilmesi konusunu, basın mensupları aracılığıyla kamuoyuyla paylaştı.

burakgezen

Ödül, Burak Gezen’in Oldu
Her yıl Çalışan Gazeteciler Günü’nde bir gazeteciye armağan edilen kol saati ise, bu yıl gazeteci Burak Gezen’in oldu. Yaklaşık 28 yıldır basın camiasında görev alan, Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı görevinde bulunmuş, Doğan Haber Ajansı Çanakkale Büro Sorumlusu Burak Gezen’e hediyesini, Başkan Gökhan takdim etti. Burak Gezen ise, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a hem hediye hem de basın mensuplarına verdiği değerden dolayı teşekkürlerini iletti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir