“Biz de insanız…Çocuklarınıza bizi öcü gibi anlatmayın!”

03 Aralık 2016

Çanakkale’de 3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle etkinlikler düzenlendi.
1
3 Aralık Dünya Engelliler günü kapsamında Cumhuriyet Meydanında Atatürk anıtına çelenk sunum töreni gerçekleştirildi. Törene, Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi yürütme kurulu üyelerinin yanı sıra Çanakkale’de bulunan engelli dernekleri katıldı.
2
Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi Yürütme Kurulu Başkanı Remzi Bolaman yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Bugün üstüne basa basa vurgulayacağım şey ‘insanlık’. Türkiye nüfusunun %12.25’i engelli ama bana göre daha da fazla engelli var. Bizi tekerlekli sandalye, koltuk değneği ile görebilirsiniz. Spastik engelli arkadaşlarımızı koltuk değneği ve farklı yürüme şekilleri ile görebilir bunlara karşı hayretle bakabilirsiniz. Zihinsel engelli kardeşlerimizin hareketlerinden, down sendromlu kardeşlerimizin fiziki yapılarından vatandaşlarımızın onlara hayretle bakıp acaba diye düşünmelerini anlayamıyorum. Onlarda insan onlarda nefes alıyor aşık oluyor evleniyor. Çanakkalemizde yaşanan bir olayda annenin çocuğuna engelli kardeşimizi göstererek “Fazla yaramazlık yaparsan bunlar gibi olursun” ifadesinin bizlere iletilmesinden sonra bir araya gelerek bir çalışma başlattık. 2 yıllık çalışma sonrası “Çocuk Kalbi Engel Tanımaz” kitabını yayınladık. Önemli bir çalışma bu kitabı mutlaka okumalısınız. Engellilerimizi 2. Sınıf vatandaş olarak görmeye devam etmeyelim. Biz de insanız. Benim fazla isteğim yok. Bizi insan olarak görün iyi yaklaşın. Gördüğünüzde bizden korkmayın. Çocuklarınıza bizi öcü gibi anlatmayın. Engelliler Meclisi Türk Halk Müziği koromuz var. Şimdiye kadar 15 konser verdik. Protokol, idareciler, vatandaşlardan kaç kişi gelip izledi. Halk oyunları ekibimiz var. Burada önemli olan sosyal işlevselliktir. Bizler sizlerden ayrılmak istemiyoruz. Sizde bizden ayrılmayın, içinize almaya devam edin” dedi.
2
Etkinliğin sonunda Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi ile Halk Eğitim Merkezinin ortaklaşa düzenlediği halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi.
4

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir