Borsa, Türkiye – Bulgaristan Tarım İş Formuna Katıldı

28 Kasım 2017

Türkiye – Bulgaristan Tarım İş Forumu, 27 Kasım 2017 tarihinde Sofya Bulgaristan’da gerçekleştirildi. Sofya’da Ramada otelinde gerçekleşen Tarım İş Forumu, Diamond Salonunda saat 10:00’da düzenlenen panel ile başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmed Eşref Fakıbaba’nın başkanlığındaki Türk heyetinde Türk iş dünyasından 120’den fazla temsilcisi yer aldı.

Çanakkale Ticaret Borsası Türkiye -Bulgaristan Tarım İş Forumuna Borsa üyelerinden oluşan heyetle katılım sağladı. ÇTB Yönetim Kurulu Başkanı ve Kale Gıda San.Tic.A.Ş. Başkanı S.Kaya Üzen başkanlığında oluşan heyette, Uzunlar Gıda Sanayi Ve Ticaret ithalat İhracat Ltd.Şti. sahibi ve ÇTB Meclis Katip Üyesi Ahmet Uzun, Gündoğdular Gıda Sanayi ve Turizm Tic.Ltd.Şti. sahibi ve ÇTB Meclis üyesi Melih Gündoğdu, Mertkan makina imalat yaş sebze ve meyve ith.ihr. Gıda san.tic.ltd.şti. sahibi Seyhan Mert, Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cahit İleri, İstanbul Su Ürünleri ve gıda san. Hayv.nakl.tic.ltd.şti. sahibi Hüseyin Karaboğa, Delta tarım gıda hayvancılık petrol ürünleri inşaat nakliyat san.ve tic.ltd.şti. sahibi Erol Özen, Çanakkale Pazarı sahibi Gülsüm Üstün, Peysal Gıda San. ve Tic.Ltd.Şti. sahibi Ercan Uysal, Aktürk Gıda Akaryakıt Nakliye Ve Tic.Ltd.Şti sahibi Rasim Aktürk, Has Denizli Gıda Hayvancılık et ürünleri nakliyat san.ve tic.ltd.şti. sahibi Hüseyin Denizli, AGK Peynircilik sahibi Akif Gönül Kılıç, 3B Tarım ürünleri yurt işlet. gıda san.ve tic.ltd.şti. sahibi Cahit Akgül, Damlıca gıda tarım inşaat san. ve tic.ltd.şti. ortağı Hüseyin Ok, Paşa Gold İnşaat Sanayi Ve Ticaret Ltd.Şti. firması ortakları Halil İbrahim Engin, Mustafa Demir ve İrfan Tunçaltan yer aldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Hem hayvancılık hem de tarım alanında Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ilişkileri en üst seviyeye çıkarmaya kararlıyız.” dedi. Bakan Fakıbaba, Bulgaristan-Türkiye Tarım İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Bulgaristan ile Türkiye ortak geçmişe, ortak kültüre ve ortak değerlere sahip karşılıklı sevgi, saygı ve işbirliği temeline dayalı komşuluk ilişkilerini benimsemiş dost ülke konumundadır.” diye konuştu. Komşuluk deyince, çocukluğunu geçirdiği mahalledeki komşularının ve Bulgaristan’ın aklına geldiğini anlatan Fakıbaba, Bulgaristan’dan tırlar geçtiğinde hep “komşunun turları” diye bahsederdik” ifadesini kullandı. Bakan Fakıbaba, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Birbirine yakın iklimler, coğrafyalar, toplumlar, insanların benzer karakterleri ve yaşam biçimleri yüzünden Türkiye’den Bulgaristan’a gelenler kendilerini Edirne’de, Kırklareli’ndeymiş gibi hissederler.” Fakıbaba, “15 Temmuz hain darbe girişiminde Bulgaristan kardeşliğinin gereğini yerine getirmiş, Türkiye’nin yanında kararlı bir duruşuyla ilk destek veren ülkelerden biri olmuştu. Kadim dostluğumuz ve iyi niyet karşılığının bir göstergesi olan bu dayanışma, takdire değerdir.”

Porojanov: “Türkiye bölgemizde bizim ana ticaret ortağımızdır”

Bulgaristan Tarım ve Gıda Bakanı Rumen Porojanov da; “Türkiye bölgemizde bizim ana ticaret ortağımızdır, dünyanın diğer ülkeleri ile yaptığımız ticaret hacmi bakımından en üst sıralarda yer alıyor.” diye konuştu.
İki ülke arasında 2012 yılından bu yana canlı hayvan ticaretinin yapılmadığını ancak bunun önündeki engellerin kaldırılması konusunda mevkidaşı Fakıbaba ile ortak irade gösterdiklerini söyledi. Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyesi olmamasından kaynaklanan sertifika ve diğer formalitelerin yüzde 90 oranında çözüldüğüne belirten Porojanov, iki bakanlık arasında son dönemde yapılan 10 toplantının ardından önce küçükbaş, ardından büyükbaş canlı hayvan ihracatı konusunda olumlu sonuçlar beklediğini bildirdi. Organizasyon kapsamında Borsa üyeleri iki ülkenin tarım sektöründe faaliyet gösteren özel sektör temsilcileri olarak karşılıklı diyalog kurma imkânı sağladılar. Tarım iş forumunun ikinci kısmında saat 13:00 ile 16:00 arasında Çanakkale Ticaret Borsası heyeti ikili B2B görüşmeleri gerçekleştirdiler. İki ülkenin devlet kurumları ve iş dünyasının temsilcileri Canlı Hayvan, Hayvan Ürünleri, Balık ve Balıkçılık Ürünleri Ticareti; Bitkisel Ürünler ve İşlenmiş Ürünler Ticareti, Organik Çiftçilik ve Organik Ürünler; Gübreler ve Bitki Koruma Ürünleri konularında söz aldılar.Borsa üyeleri ayrıca Türkiye ile Bulgaristan arasındaki tarımsal ticaretin arttırılmasına yönelik kararlarla ilgili düzenlenen Tarım İş Forumunda hayvancılık, bitki üretimi ve bilim konulu üç temel panele katılım sağladılar.Türkiye Bulgaristan tarım iş formu ile ilgili değerlendirmede bulunan Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen ise: “Gıda Tarım ve hayvancılık bakanlığımızın organize ettiği 13. Tarım iş formu olan Türkiye -Bulgaristan tarım iş formuna Çanakkale Ticaret Borsası olarak yaklaşık 20 kişilik bir heyetle katılım sağladık. Sayın Bakanımızın da ifade ettikleri üzere 2016 yılında Bulgaristan ile gerçekleştirilen 4,5 milyar dolarlık ticaret hacminin yüzde 7’si tarımsal alanda.. Bu anlamda hem hayvancılık hem de tarım alanında Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ilişkileri en üst seviyeye çıkarmaya kararlıyız. Bizde Borsamıza üye iş adamlarımız ile iş formuna katıldık. Tarım sektöründe faaliyet gösteren özel sektör temsilcileri ile bir araya geldik. Sayın Bakanımızın ifade ettiği üzere ‘Kazan-kazan’ temelli olacak bu ilişkilerin çerçevesinde bir eylem planını hazırlanacak. Hangi konularda daha verimli iş birliği yapılabilir, her ülke nasıl ihracat ve ithalatını artırabilir diye görüş birliği sağlandı. Bizler inanıyoruz ki ticaret hacmimizi daha büyük rakamlara çıkaracağız, bu konuda iki taraf da çok kararlı, bunu görmekten mutluluk duyduk” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir