Bosna-Hersek’e Yatırım Yapmak İsteyenlere Fırsat

03 Ekim 2014

Balıkesir ve Çanakkale illerini kapsayan Güney Marmara Bölgesi ile Saraybosna arasında ticari ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi ve iyi uygulama örneklerinden edinilen tecrübenin iki kurum arasında paylaşılması amacıyla ile ortak faaliyetler ve işbirliğinin gerçekleştirilmesi için Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) ve Saraybosna Bölgesel Kalkınma Ajansı (SERDA) arasında Bosna ile İlişkileri Geliştirme Vakfı’nın (BİGMEV) katkılarıyla 28 Ağustos 2014 tarihinde protokol imzalandı. Bu kapsamda SERDA ve Bosna İle İlişkileri Geliştirme Vakfı’ndan üst düzey yöneticilerinin yer alacağı heyet Ekim ayı içerisinde Bölgeye çalışma ziyareti gerçekleştirecek.

Toplantı kapsamında SERDA yetkilileri, geniş doğal kaynakları ve yatırım fırsatlarıyla Avrupa’ya açılan bir kapı olan Saraybosna’nın iş ve yatırım ortamı, yatırım olanakları, Saraybosna’ da faaliyet gösteren ve iş ortağı arayan firmalar hakkında bilgi verecek. Programın hedef kitlesi, Saraybosna’da yatırım yapmak veya ticari ilişkiler kurmak isteyen işadamları veya kurumlar olacak.

Toplantıda Ele Alınacak Konular
– Saraybosna’nın Genel nüfus yapısı, genç nüfus varlığı, okur-yazarlık, eğitim durumu, üniversite sayısı hakkında genel bilgi
– Saraybosna’ da yatırıma uygun arazi varlığı ve sanayi bölgeleri
– Öne çıkan sektörler, doğal kaynaklar
– Ortalama işgücü, elektrik, su, yakıt ve arazi fiyatları
– Lojistik anlamda imkanlar
– Uygulanan gümrük mevzuatı hakkında kısa bilgi, örneğin Türkiye’ ye kıyasla Avrupa ülkeleri veya diğer ülkelere daha düşük gümrük tarifesi uygulanıyor mu? Rekabet şansı var mı?
– Ülkenin diğer ülkelerle rekabet edebilirliğine ilişkin veriler
– Bürokratik işlemlerde sağlanan kolaylıklar
– Yatırımlara verilen teşvikler

Katılım sağlamak isteyenlerin Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na eposta (iletisim@gmka.gov.tr) veya telefon (0266 246 10 00) yoluyla iletişime geçmesi gerekiyor.

[gmka.org.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir