Bozcaada Forum, Belediye Başkanı Yılmaz’ın da Katılımıyla Toplandı

02 Haziran 2014

Bozcaada Forum’un 26’ncı toplantısı 29 Mayıs 2014 Perşembe günü Zübeyde Hanım Parkı’nda yaklaşık 35 kişinin katılımıyla gerçekleştirdi. Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz’ın da katılım gösterdiği Bozcaada Forum toplantısında Forum gündeminde yer alan gündem maddeleri Başkan tarafından tek tek ele alınarak durum, gelişme ve projeler hakkında katılımcılara ayrıntılı bilgiler verildi.

Bozcaada Forum tarafından paylaşılan forum notları ve alınan kararlar şöyle;

 • Kanalizasyon ve Arıtma Tesisi Sorunu
  Gerekli izinlerin alınıp ihale sürecinin ardından temelleri atılan ve Poyraz Liman mevkine yapılması düşünülen Arıtma Tesisi, Belediye’nin tesisin yeri ve tesisin teknolojik olarak yeterli olup olmadığı endişeleri doğrultusunda durdurulmuştur. Birçok kişinin hemfikir olduğu gibi arıtma tesisinin yeri uygun olmayıp değiştirilmesi hem çevre hem de yaşam açısından daha uygun olacaktır. Belediye tesisin mevcut yerinin değiştirilmesi için tüm çalışmaları yapacaktır.
  2007’yılında İller Bankasının Poyraz Liman mevkine arıtma tesisinin yapımının uygun olmadığı yönünde kararı var. Ancak İller Bankası bu karar sonucunda arıtma tesisi projesinden çıkartılmıştır.
  2015 yılı arıtma tesisinin bitirilmesi için son tarih olarak belirlenmiştir. Bozcaada’nın arıtma tesisine acilen ihtiyacı olduğu bir gerçek, tüm bu gelişmeler ve şartlar altında, halkın desteği önem kazanıyor, Poyraz Liman belki de uzun sürecek zorlu bir sürecin sonunda kurtarılacaktır.
 • İmar Planı Sorunu
  Yeni İmar Planında yapılaşması öngörülen Bozcaada’nın güney ve güneydoğu mevkii, Bozcaada’nın mevcut merkezinin 6 katı kadar bir alanı kapsıyor. Bu büyüklükte bir yapılaşma mantıksal olarak kabul edilebilir değil. İmara açılacak o bölge asla Bozcaada olmayacaktır.
  Dardanos’a bakan bölgelerin konaklama ve günü birlik tesis olarak imara açılması açıkça kişiye özel uygulamadır. Kişiye özel bir uygulama olduğu çok sarih olan bu duruma ne mevcut yeni Belediye ne de bizler razı değiliz.
  Toplu konut alanı olarak belirlenen alanlar Büyük şehir toplu konut alanı olarak ortaya konulmuştur. Bu bölgelerde yoğunluk düşürülerek kabul edilebilir mantıklı boyutlara gelinebilir.
  Kırsal ve tarımsal arazide 5 dönüme fabrika yapımı 10 dönüm olarak değiştirilebilir.
  İmar Planına nihai kararın verilmesinde etkili olacak raportörlere planla ilgili sakıncalar yerinde anlatılmıştır.
 • Su Problemi
  Kumburun bölgesinden 1300 metre açıkta su kaçağı tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalarda kaçağın en az 1 senedir olduğu ortaya çıkmıştır. Kaçak oranı %66 oranında belirlenmiştir. Çanakkale Belediyesinden uzman ekiplerin yardımı ile çalışmalar yürütülmüştür. Hava durumunun çalışmalar için uygun olduğu bir dönemde su kaçağının olduğu bölgede yeni boruların montajı yapılacaktır.
 • Kent Konseyi
  Kent Konseyi 1-2 hafta içerisinde kuruluş toplantısı yapacaktır. Halka tamamen açık olacak Kent Konseyi Kuruluş toplantısına prosedürden dolayı sınırlı katılımcı yer alacaktır. Daha geniş katılımın olacağı ve çalışma grupların oluşturulacağı toplantılar ise daha sonraki zamanlarda yapılarak ilgili tüm adalıların katılımı sağlanacaktır.
 • Trafik Sorunu
  Trafik sorunu belli bölgelerde otoparkların oluşturulması ile çözülecektir. Bu otoparkların bir kısmını Belediye kendisi işletecektir.
 • Belediye Mülkleri Sorunu
  Belediye Mülklerini işletenlerin Belediye’ye toplamda 980 bin TL kira borcu bulunuyor. Bu alacaklar, esnaftan bu miktar taksitlendirme yöntemi ile tahsil edilecektir. Belediye mülklerinin kiracılar tarafından bir başkasına devredilmesi gibi yasa dışı, kabul edilemez uygulamalara son vermek üzere çalışmalar başlatılmış olup en geç 2014 sonbaharında bu aykırı uygulamalar son bulacaktır.
 • Başkan’ın gündeme dair değerlendirmelerinin ardından Bozcaada Forum katılımcıları bazı fikir, öneri ve sorularını Bozcaada Belediye Başkanı Sayın Dr. Hakan Can Yılmaz’a sundu.

Bozcaada Forumun bir sonraki toplantısının 05 Haziran 2014 Perşembe günü, saat 16:00?da Zübeyde Hanım Parkı’nda yapılacağı ve adayı seven herkese açık olduğu belirtildi.

Yorumlar...

  Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir