Bozcaada Forumu Toplantıları Devam Ediyor

Bozcaada Forumu Toplantıları Devam Ediyor
28 Ağustos 2013

Bozcaada Forumu 13’ncü toplantısını 26 Ağustos 2013 Pazartesi akşamı saat 22.00’de Cumhuriyet Meydanı’nda 72 kişinin katılımıyla yaptı. Bozcaada Forumu tarafından paylaşılan forum notları ve alınan kararlar şöyle;

– 30 Ağustos’ta Ayazma’da yapılacak temizlik çalışmasının organizasyonu yapıldı. Bunun için 30 Ağustos cuma günü saat:16.00’da Cumhuriyet meydanında toplanılıp, traktör ve diğer araçlarla Ayazma’ya gidilecek. Saat 17.00’de başlayacak olan çalışmada giyilecek kirpi logolu tişörtlerin hazırlanmasına 29 Ağustos perşembe günü saat 16.00’da Zübeyde Hanım Parkı’nda devam edilecek.
– Katılımcılar plajlar, yol kenarları, sokaklar v.b. yerlere atılan çöpler için başta Gestaş olmak üzere çeşitli yerlere duyuru metinleri asılabileceğini, ayrıca bu konuda yerel yönetimin cezalar dahil pek çok tedbir alabileceğini söylediler.
– Bir katılımcı plajlara da mavi kapak toplama kapları konulmasını önerdi.
– İletişim ve imar çalışma gruplarının çalışmaları değerlendirildi.
– 24 Ağustos cumartesi günü yapılan imar planı bilgilendirme toplantısının Ustream kanalıyla yayınını 200 kişinin canlı olarak izlediği, toplantının yayınına şu anda da Bozcaada Forumu facebook ve blogspot sayfalarından ulaşılabileceği belirtildi.
– Bir katılımcı forum toplantılarına katılamayanlara ulaşmak için el ilanı dağıtmak gibi yeni yöntemler denemek gerektiğini söyledi. “Cumartesi günü duyduğumuz o delice planları değiştirmek için bu meydanı doldurmalıyız. Her yer, kim oraya sahip çıkıyorsa, seviyorsa, herkesindir” dedi.
– Adada yaşayanlar arasında suni ayrımlardan kaçınmak gerektiği, gerçek ayrımın yeni imar planından bir çıkar bekleyenlerle , imar planının birkaç kişi hariç herkesin zararına olacağını görenler arasında olduğu söylendi.
– Bir katılımcı: “Türkiye’nin her yerinden parasını çantaya koyup adaya koşanlarla, bu yağma ve rant kültürüne karşı duranlar elbette ki karşı karşıya gelecekler. Burada önemli olan, bu süreçten zarar görecek herkesin ortaklaşa mücadele etmesidir” dedi.
– Yeni imar planına karşı yürütülen çalışmanın, iyi niyetli insanların yaşadıkları yere karşı duydukları saygı ve sevgi ile yürütülen bir çalışma olduğu ve devam etmesi gerektiği söylendi.
– Bir katılımcı: “Biz, Bozcaada’da bir ‘ilk’i yapıyoruz. Bu dayanışmanın kıymetini bilmek lazım.” dedi.
– Bir katılımcı daha net ve sert bir dil kullanılması gerektiğini, şirinlik yapma lüksümüzün olmadığını, adayı bekleyen tehlikeyi herkesle paylaşmak gerektiğini söyledi.
– Kamusal alanların kötü kullanımı ile ilgili çalışma grubu kurulması önerildi.
– Çöplük konusuna değinen bir katılımcı, yerel yönetimle yaptığı görüşmede Bozcaada belediyesinin başka belediyelerle birlikte ortak çöp fabrikası kuracağını öğrendiğini söyledi.
– Bir katılımcı:”Adadaki gelişmelerden haberdar ve müdahil olacağız. Biz varız, burdayız, beraber yapacağız, daha güzel yapacağız. Birileri bunu yapmalı. Görmeyenleri suçlamayalım. Biz görüyorsak birlikte hareket edip yapacağız.” dedi.

Kararlar:
1) İletişim çalışma grubuna bağlı olarak çalışacak, kamusal ilişkiler alt çalışma grubu kuruldu.
2) Hukuki ilişkiler ve araştırma çalışma grubu kurulmasına karar verildi.
3) Adadaki bitkilerle ilgili bir çalışma grubu kuruldu.
4) Kültür-sanat çalışma grubu kuruldu.

Bozcaada Forumu’nun bir sonraki toplantısının 29 Ağustos 2013 Perşembe günü saat 17.30’da Zübeyde Hanım Parkı’nda yapılacağı duyuruldu.

Fotoğraf: Fırat Tunabay

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir