Bozcaada Kalesi’nde Klasik Müzik Dinletisi ve Deneysel Dans Gösterisi Büyüledi

07 Ağustos 2011

Çanakkale’nin Bozcaada’da ilçesinde 2 hfta önce başlayan “Sınırsız Sanatlar: Bir Sergiden Tablolar” isimli Klasik Müzik ve Dans Gösterisi temalı Avrupa Birliği Projesi Bozcaada kalesinde gerçekleşen müthiş gösteri ile son buldu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü’nün organize ettiği ve 51 sanatçının yer aldığı gösteri sırasında ünlü Rus Besteci Modest Musorgski’nin “Bir Sergiden Tablolar” isimli ünlü bestesinin yeni bir versiyonu yaratılarak seslendirildi. Proje sonunda gerçekleşen muhteşem gösteri sırasında klasik müzik orkestrasının seslendirdiği esere, dansları ile eşlik eden dans ve tiyatro sanatçıları Victor Hartmann’ın eserde anlatılan resimlerini hareket eden resimler halinde canlandırarak seyircilere eşsiz bir gszteri sundu. Proje için Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Almanya ve Türkiye’den toplam 51 sanatçı bir araya geldi. Üç yıl daha devam edecek olan proje her yaz farklı bir ülkede 20 gün sure ile gerçekleşecek. Farklı kültürel, ekonomik, etnik ve dini plandan gelen genç sanatçıları bir araya toplayarak onlara sanat yoluyla ortak çalışma ortamı oluşturmak ve bu çalışma sırasında ön yargılarını yıkarak, farklılıkları değer olarak algılamalarını sağlamak anlamında da önem taşıyor.

Proje Türkiye Koordinatörü Gözde Sütçü, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Almanya ve Türkiye’den projeye katılan 51 genç santçının birlikte çalıştıkları 20 gün boyunca yaşadıkları paylaşımlar sırasında, proje öncesinde sahip oldukları ön yargılarını büyük ölçüde yıkarak, aralarındaki farklılıkları değer olarak algılamaya başladıklarını ve farklı kültürel, ekonomik, etnik, dini plandan gelen bu genç sanatçılar arasında önemli dostluklar ve geleceğe yönelik işbirlikleri oluştuğunu kaydetti. 2014’e kadar her yaz 20 gün olmak üzere farklı 2 ülkede devam edecek proje Avrupa Birliği Erasmus İntensive programı kapsamında fonlanıyor.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir