Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Bozcaada Kaymakamlığı’ndan Hidrojen Enerjisi Gelişiminde Öncü Rol

Bozcaada Kaymakamlığı’ndan Hidrojen Enerjisi Gelişiminde Öncü Rol

Çanakkale’nin Bozcaada ilçesindeki kaymakamlık binasının elektrik ihtiyacı, güneş ve rüzgardan üretilen enerji ile sağlanıyor.

Birleşmiş Milletler Sanayi Kalkınma Örgütü (UNIDO) Bozcaada Temsilcisi Kerem Tuncer, örgüte bağlı Uluslararası Hidrojen Enerjisi Teknolojisi Merkezi’nin hazırladığı temiz enerji pilot projesi kapsamında, Bozcaada Kaymakamlığı binasının elektrik ihtiyacının, çevreye duyarlı ve temiz enerji kaynağı güneş ve rüzgardan elde edildiğini söyledi.

Tuncer, çatıya kurulan panellerin, güneş ışığından elektrik elde ettiğini ve bahçeye kurulan rüzgar tribünlerinin ise rüzgarı elektrik enerjisine çevirdiğini belirtti.

Tamamı yerli imal edilen 30 kilovatlık rüzgar tribününün kurulumunun aralık ayında tamamlanarak, devreye sokulduğunu ifade eden Tuncer, şöyle konuştu:”Öncelikle kaymakamlık binasının elektrik ihtiyacını karşılamakta olan sistem, binadaki kullanım düşük olduğu zaman ada şebekesine elektrik sağlıyor. 18 metre yükseklik ve 15 metre pervane çapı bulunan türbin, değişen rüzgar yönüne doğru dönebiliyor, aşırı rüzgarda ve sakıncalı durumlarda ise sistemi rüzgar dışına alarak kilitleyebiliyor.”

Tuncer, dünyadaki enerji geleceğinin vazgeçilmez unsuru olan hidrojen konusundaki araştırma ve uygulama projelerinde ilke imza atan Bozcaada Kaymakamlığının, UNIDO’nun yürüttüğü projeye ev sahipliği yaparak, ülkedeki hidrojen enerjisinin gelişiminde öncü rollerden birini üstlendiğini kaydetti.

[Kaynak: ntvmsnbc.com]

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir