Bozcaada Kilisesi Tapusuna Kavuştu

01 Eylül 2011

Çanakkale’nin Bozcaada İlçesi’nde kilise ve Rum Mezarlığı’nın tapularını almak için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuran Kimisis Teodoku Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı, AİHM ve Çanakkale İdare Mahkemesi’nin kararıyla açtığı davaları kazandı ve tapulara kavuştu.

Bozcaada ile Gökçeada’da bulunan Merkez Panayia, Bademli, Zeytinli, Tepeköy ve Dereköy Rum Ortodoks Kilisesi Vakıfları’nın avukatı olarak 2009 yılından buyana toplam 286 kilise, mezarlık, manastır ve arazilerin tapu devrini alabilmek için hukuk mücadelesi veren avukat Ayşe Dilek Razlıklı, Bozcaada Rum Ortodoks Kilisesi’nin tapusunu Çanakkale İdare Mahkemesi kararı, Bozcaada Rum Ortodoks mezarlığının tapusunu ise AİHM kararı ile aldı.

Çanakkale’nin Bozcaada ve Gökçeada İlçesi’ndeki Rum Ortodoks Kiliseleri Vakfı’nın avukatı Razlıklı, 2001 ve 2002 yıllarında her bir gayrimenkulün ayrı tapu siciline kaydedilmesi talebiyle Bozcaada Kadastro Mahkemesi’nde dava açıldığını söyledi. Vakfın, 1964 yılından itibaren söz konusu mülkleri kendi mal varlığı içerisinde beyan ettiğini belirten Razlıklı, “Aynı şekilde, 1971 yılında Arazi Dağıtım Komisyonu tarafından düzenlenen tutanakla bu mülklere sahip olduğunu kanıtlamaktadır. Mahkeme, vakıfların aynı gerçek kişiler gibi kazandırıcı zamanaşımı yoluyla gayrimenkul edinebileceğini bildirdi” dedi. Avukat Razlıklı, Bozcaada Kilisesi’nin, manastır ve mezarlığının 1991 yılı Mayıs ayında adada yürütülen kadastro çalışmaları sırasında Hazine ile belediyenin üzerine geçirildiğini, hukuk mücadelesinin de bundan sonra başladığını, ancak Kadastro Mahkemesi’nin verdiği olumsuz kararın ardından AİHM’e gidildiğini kaydetti. Razlıklı, şöyle konuştu:

“6 Ocak 2010’da AİHM, Türkiye’den malların 3 ay içinde iade edilmesini isteyen kararını verdi. Bozcaada Kilisesi ve mezarlığının tapusunun verilmesine ilişkin bir süreç başladı. Her iki adaya ilişkin, tapusu alınamamış taşınmazların tapularının alınması yönünde sürdürülen hukuk mücadelesinde zaman içinde 5737 sayılı Vakıflar Kanununun 7’inci geçici maddesi uyarınca yaptığımız başvuruların sonuçsuz kalmasının ardından, Çanakkale İdare Mahkemesi’nde dava açtık. Görülen davada, Bozcaada’da 21, Gökçeada’da ise 15 Rum Ortodoks cemaat vakfının taşınmazının tapusunun verilmesine ilişkin dosyadan, 9’unun tapusu, mahkeme kararıyla geçen temmuz ayında vakfa teslim edildi.”

AİHM’in Bozcaada Rum Mezarlığıyla ilgili olarak açılan davada, ‘Aynen iade’ kararı verdiğini söyleyen Razlıklı, “Bu karar ile asırlardır adada yaşam sürmüş ve ölümleri ardından Bozcaada Rum Ortodoks Mezarlığı’nda toprağa verilmiş, Rum asıllı Türk vatandaşlarının yattığı mezarlığın tapusu Bozcaada Kimisis Teodoku Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı’na teslim edildi” dedi.

AZINLIK VAKIFLARI KARARI, SEVİNDİRİCİ
Gıda ve Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kısa süre önce teşkilatlarını düzenleyen kararnamesinden çıkan ve bir sürpriz olarak değerlendirilen ‘Azınlık vakıfları’ ile ilgili kararın yürürlüğe girmesinin sevindirici olduğunu dile getiren Razlıklı, “Bu kararla, Cemaat vakıflarına mal iadesinin kapsamı 2008 yılında çıkarılan yasaya göre genişletildi. Cemaat vakıflarının üçüncü kişilere satılan taşınmazlarının bedellerinin de sahiplerine verilmesi gündeme getirildi. Bunlar sevindirici gelişmeler” diye konuştu.

[Kaynak: Haberler.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir