“Bozcaada Koyları Halkındır!”

18 Aralık 2014

Bozcaada koy ve plajların işletilmesinin ada halkının ve yerel yönetimin haberi olmadan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca özel şahıslara devredilmesi iddiasıyla gündemde.

Bozcaada Haber’den Serkan İlik’in haberine göre Bozcaada Belediyesi ve Bozcaada Kaymakamlığı Beylik Koyu’nun işletmeye açılmasıyla ilgili iddiaları doğruladılar. İddiaya göre Bozcaada Belediyesi ve Kaymakamlık harekete geçerek diğer plajların ve koyların özel şahıslara devrolmaması ve ranta kurban gitmemesi için Bakanlığa bu yerlerin işletmesini kendilerinin istediklerine dair dilekçelerini ?acil? pusulasıyla sundular.

Bozcaada Forum’dan gelişmelerle ilgili yapılan açıklamada adanın geleceğini bu denli ilgilendiren konularda demokratik kitle örgütlerinden hiçbir ses gelmemesi eleştirilerek forumun bu konuya da kayıtsız kalmayacağı demokratik yollardan Bozcaada’yı savunmaya devam edeceği kaydedildi:

“Rant odaklarının gözdesi haline gelen Bozcaada’da gün geçmiyor ki yeni bir tehlike ile karşılaşmayalım. Yeni İmar Planında da net görüldüğü üzere bakir koyların işletmeye açılması, betonlaşması, kentsel yeşil alan adı altında tahrip edilmesi asla kabul edilemez. İsterse şahıs işletmesi olsun ister kaymakamlığın işletmesinde olsun bakir koyların bozulmasına göz yumamayız. Her yurttaşın hiçbir bedel ödemeden özgürce kullanımında olan bu bakir koylar adayı cazibe merkezi haline getirerek ada turizminin can damarını oluşturmaktadır. Birçok tatil yöresinde gördüğümüz neredeyse şahsın malı haline dönüştürülen koylar beach clup gibi isimlerle belli kesimlere hizmet etmektedir. Unutulmamalıdır ki Bozcaada sıradan tatil beldelerinden biri değildir. Bağcılık ve şarapçılık geleneğini geçmişten günümüze kadar taşımayı başarmış kültürel ve tarihsel açıdan büyük bir birikime sahip Bozcaada, insanların huzuru bulduğu ender yerlerdendir. Bozcaada’nın doğa ile özdeş kimliği, ada olmasından kaynaklı eşsizliği göz ardı edilmemelidir. Bozcaada’nın geleceğini bu denli ilgilendiren konularda son dönemlerde sayısı giderek artan Bozcaada’daki demokratik kitle örgütlerinden hiçbir ses gelmemesi oldukça şaşırtıcı bir durum. Bozcaada Forum her zaman olduğu gibi Bozcaada’nın geleceğini tehlikeye atacak bu konuya da kayıtsız kalmayacak, bütün demokratik yollardan Bozcaada’yı savunmaya devam edecektir. Bozcaada koyları halka aittir ve halkın kullamınında kalacaktır.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir