Bozcaada Şarap Tadım Günleri İptal Edildi

22 Haziran 2013

Çanakkale’nin Bozcaada İlçesi’nde bu yıl 9’uncu kez düzenlenmesi planlanan Şarap Tadım Günleri, bir süre önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayladığı yeni alkol düzenlemesiyle ilgili yasa nedeniyle iptal edildi.

Bozcaada Belediyesi koordinasyonunda, Ada’daki şarap işletmecilerinin katılımıyla 8 yıldır düzenlenen Şarap Tadım Günleri, yeni alkol düzenlemesi nedeniyle bu yıl yapılamayacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yeni alkol düzenlemesi ile ilgili yasayı onaylamasının ardından Belediye ve Kaymakamlık yetkilileri ile şarap işletmecileri oturup bir karar verdi. Şarap işletmecileri, yeni yasanın 500 bin liraya kadar idari para cezasını öngörmesi nedeniyle büyük bir endişe yaşadı ve bu şartlarda Şarap Tadım Günleri’nin yapılmasını istemedi.

RİSKE GİRMEK İSTEMEDİK
Şarap işletmecileri riske girmek istemeyince Belediyle Başkanlığı da daha önceden web sitesinde yayınladığı 28-29-30 Haziran tarihleri arasında yapılacak Şarap Tadım Günleri duyurusunu kaldırdı. Bozcaada Belediye Başkanı DP’li Mustafa Mutay, şarap tadım günlerini düzenlemekten yana olduklarını, ancak yasanın şarap işletmecilerinin kafasını karıştırması nedeniyle iptal etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Yeni alkol düzenlemesinin ulusal ve uluslararası sektörel fuarlara açık kapı bıraktığını belirten Mutay, ‘Şarap Tadım Günleri’ni, gelecek yıldan itibaren ulusal veya uluslararası bir festival boyutu kazandırarak yeniden yapmaya devam edeceğiz? dedi.

TANITIM İÇİN ÇOK ÖNEMLİYDİ
Şarap Tadım Günleri kapsamında, Bozcaada’daki bağlarda yetiştirilen üzümlerle Ada’daki şarap fabrikalarında üretilen çok özel şaraplar, yerli ve yabancı çok sayıda konuğun damak tadına sunularak dünyaya tanıtılıyor. Her gün farklı bir şarap fabrikasının ev sahipliği yaptığı tadım günleri, müzik dinletileri ve mini konserlerle desteklenerek önemli bir kültürel etkinlik olmayı başarırken, Bozcaada’nın şarabıyla dünyaya tanıtılmasına büyük katkı sunuyordu.

[Kaynak: aksam.com.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir