#Bozcaadabizim Dediler ve Kazandılar!

17 Kasım 2016

Bozcaada’nın Sulubahçe ve Habbele koylarının ihaleye çıkarılmasının duyulmasıyla artan tepkiler üzerine bakanlık geri adım attı. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Bozcaada koyları ile ilgili ihalenin iptal edildiğini söyledi. İl müjdeyi veren isim ise, Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz oldu.

Çanakkale’nin Bozcaada İlçesi’nin doğal güzellikleri, eşsiz denizi ve bakir kalmış dünyaca ünlü koylarının, özel sektöre açılacağı iddiaları büyük tepkilere neden olmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Çanakkale ili Bozcaada İlçesi Sulubahçe ve Habbele Koyları’nın 4 Kasım 2016 tarihli ilanla kıyı kullanımı açısından ihaleye çıkarıldığı ve ihalelerin 21 ve 22 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleştirileceği bilgisi, vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. Bunun üzerine imza kampanyası başlatıldı ve #bozcaadabizim hashtag ile sosyal medyada ihalelere olan tepkiler dile getirildi. Yapılan görüşmelerin ardından ise vatandaşların tepkileri sonuçsuz kalmadı.

İlk Müjde Belediye Başkanından Geldi

Bugün Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, ihalelerin iptal edildiğini açıklayan ilk isim oldu. Yılmaz Facebook hesabından şu mesajı paylaştı: “Gözünaydın Bozcaada… Bugün doğum günün… Doğum günün kutlu olsun… Emeği geçen herkesten allah razı olsun… Tabiat Varlıkları Genel Müdürü’nün yanından şimdi çıktık: Koy ihaleleri yapılmıyor ve yapılmayacak…”

Ak Parti’de, Turan Açıklama Yapan İsim Oldu

Ayrıca AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Sulubahçe ve Habbele Koyları’nın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkartılacak olmasının bir süredir Bozcaada ve Çanakkale gündemini meşgul ettiğini söyledi. CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, AK Parti ve CHP’li Belediye Meclis Üyeleri’nin birlikte kendisini ziyaret ettiğini ve bu konunun görüşüldüğünü belirten Turan şunları ile getirdi, “Söz konusu talep için üzerimize düşen her şeyi yapacağımızı belirttik ve toplantının hemen akabinde Bakanımız ile konuyu görüştük.

Aslında koyların ihalesi konusu iddia edildiği gibi betonlaşmanın önünü açan değil sadece büfe, şezlong ve şemsiye hizmetini içeren vatandaşlarımızın memnuniyetini artırmaya yönelik bir konuydu.

AK Parti Bozcaada İlçe Başkanımız Uğur Ahmet Talay ve Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz ile vardığımız, söz konusu hizmetlere şimdilik ihtiyaç duyulmadığı kanaati üzerine yetkililerle görüşerek ihaleyi iptal ettik. Söz konusu koylarda Belediye de herhangi bir çalışma yapmayacak ve koylar bakanlık tarafından denetlenecek.

Bozcaada ve Çanakkale’nin gündemini bir süredir işgal eden konunun özü bu olmakla birlikte ihalenin iptal edilmesinin ardından yapılacak yanlış yorum ve spekülasyonların iyi niyetle bağdaşmayacağını kamuoyunun bilgisine sunarım.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir