Bozcaada’da Bağbozumu Kampanyası!

08 Ağustos 2019

Bozcaada Kaymakamlığı, Bozcaada Belediyesi, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile S.S. Bozcaada Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nce düzenlenen ve 8 Eylül’e kadar sürecek olan Bağbozumu Günleri devam ediyor.

Bu nedenle Bozcaada Kaymakamlığı, Bozcaada Belediyesi, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, S.S. Bozcaada Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği ve Bozcaada Haber işbirliğince kampanya başlatıyor. Kampanya kapsamında başta işletmeciler olmak üzere herkesin kayıt yaptırarak maddi gücüne göre üzüm satın alması, gelen misafirlerine, müşterilerine üzüm ikram etmesi, bu sayede de bağbozumu turları ile birlikte bağcılığı tekrardan canlandırılması hedefleniyor. Kampanya hakkında yapılan bilgilendirmede; “Kampanyaya destek vermek isteyenler aşağıdaki iletişim numarası üzerinden telefonla ya da Whatsapp üzerinden isimlerini yazdıracaklar. Her işletme ya da kişiler maddi gücü ya da gönlünden geçen oranda günde ya da haftada ne kadar üzüm satın alabileceğini belirtecek. Satın alınan üzümler her gün ya da belirtilen tarihlerde kooperatif aracılığı ile işletmelere bizzat götürülüp teslim edilecek. Kampanyaya destek veren işletmelerin ya da kişilerin isimleri Bozcaada Haber’de yazılacak ve sürekli olarak güncellenecek. Kampanya sonunda ise destek verenler ödüllendirilecek. Kampanyaya destek vermek isteyenler 0532 657  11 13 numaraları irtibat numarasını arayabilir ya da whatsapp üzerinden iletişime geçebilir. Ayrıca S.S. Bozcaada Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne başvurabilir” denildi.

BOZCAADA VE BAĞBOZUMU FESTİVALİ

Üzüm, Bozcaada hayatının ayrılmaz bir parçası olmuştur. Derler ki: Adaya ismini veren Tenes, bugünkü Poyraz Limanı çevresinde yabani asmayı bulmuş, onu geliştirerek ‘Kuntra’ üzümünü yetiştirmiştir. Onu ‘Çavuş’ takip etmiştir. Milattan önceki Tenedos paralarında da üzüm salkımı motifleri işlenmiştir. Bozcaada, bu sebeple 6-8 Eylül tarihleri arasında 20’nci Kültür, Sanat ve Bağbozumu Festivali’ne ev sahipliği yapacak. Festival boyunca, adanın kalesinde konserler sahne alacak. Festival sonu yapılan yarışmada en iyi çavuş üzümü seçilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir