Bozcaada’da Tiyatro Festivali Başlıyor

25 Mayıs 2015

Turistlerin uğrak mekanlarından biri olan ve birçok sanatsal faaliyetlerin de gerçekleştirildiği Bozcaada’da bu yıl bir ilk daha hayat buluyor. Bozcaada Belediyesi ve Ankara YÖN Sanat Atölyesi’nin ortaklaşa gerçekleştireceği “1. Bozcaada Tiyatro Festivali”, 27-31 Mayıs 2015 tarihleri arasında Bozcaada’da; Türkiye’nin birçok ilinden gelecek olan tiyatro ekiplerinin gösterileriyle, atölye ve söyleşileriyle, ilk kez verilecek Emek ve Onur ödülleri ile, Bozcaada halkına ve adaya bu süreçte gelen turistlere muhteşem bir tiyatro festival süreci yaşatacak.

Ankara / YÖN Sanat Atölyesi’nin öncülüğünde planlanan ve İstanbul / Mahşer-i Cümbüş Kontratak, İzmir / Menemen Belediye Tiyatrosu (MEBET), İzmir / Ege Halk Tiyatrosu, Bartın / Özgür Ateş Sanat Merkezi, İstanbul – Sarıyer Belediye Tiyatrosu, İstanbul / Tiyatro Acele Sanat, Bursa / Oyunbaz Atölye, Balıkesir / Burhaniye Belediyesi Kent Tiyatrosu, Zonguldak / Karadeniz Ereğli Sanat Kurumu, İzmir / Toprak Sahne, Kırklareli / Uçan Eller’in sahne alacağı festivalde ayrıca birbirinden değerli isim ile tiyatrocuların yer aldığı organizasyon 5 gün boyunca tiyatro sever ve Bozcaaadalılarla buluşacak. Eş zamanlı olarak birkaç yerde sokak oyunları, atölye çalışmaları gerçekleşecek.

ÜNLÜ İSİMLER DE ORADA…
Festival kapsamında Bozcaada’ya Cezmi Baskın, Turgay Tanülkü, Koray Ergun, Yıldırım Şimşek ve sürpriz isimlerin de katılacağını vurgulayan ve bu gibi aktivitelerin Bozcaada halkına sanatsal anlamda büyük katkılarının da olacağını belirten Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz; “Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Sanattan Mahrum Bir Milletin Hayat Damarlarından Biri Kopuş Demektir’ Tiyatrosu süren bir ülkede yanlışlıklar, kötülükler sürüp gitmez. Tiyatro sanatın tüm dalları gibi bir okuldur, eğitir, geliştirir insanları, dünyasının sınırlarını geliştirir. İşte bu yüzden çoğu zaman ikinci planda bıraktığımız tiyatro kültürünü Bozcaada’da yaşatmak ve sürdürmek için attığımız bu adımın geri dönüşlerinin iyi olacağına inanıyorum” dedi.

ÇOCUKLARA TİYATRO SEVGİSİ KAZANDIRILACAK…
Gelecek olan tiyatro ekiplerinin düzenleyeceği çocuk oyunları ve atölyelerle de adada yaşayan birçok çocuğa tiyatro m. Bu çalışmalarla tiyatro gelecek nesillere aktarılarak onlara da sanatın önemi anlatılacak. Bu anlamda festivalin çocuklara kazanımlarını sağlamak adına Festival Genel Sanat Yönetmenliği’ni Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Assitej (Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği) Türkiye Merkezi Üyesi ve yıllarca Bursa’da Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’nin Yönetmenliği’ni yapan Mehmet Nurkut İlhan üstleniyor. Festival hakkında konuşan İlhan; “Bozcaada da doğal güzelliklerde yeni mekanlar oluşturarak sahneye dönüştüreceğiz ve tiyatro ekiplerimiz oyunlarını bu açık ya da kapalı alanlarda kent halkına sahneleyecekler. Geyikli iskelesinden araba vapuruna adımınızı attığınızda festival nefesini deniz kokusu ile buluştuğuna tanık olacaksınız. Hem yetişkinlere hem çocuklara tiyatro festivalimiz çok yakışacak.” Sözleriyle festival heyecanını yansıttı.

HERKES İÇİN SANAT
Daha önce Ankara’da Yenimahalle Belediyesi Mahalle Festivali’ni gerçekleştiren ve Bozcaada’da düzenlenecek 1. Bozcaada Tiyatro Festivali’nin Festival Direktörlüğü’nü yapan, aynı zamanda YÖN Sanat Atölyesi Genel Sanat Yönetmeni Erdem Öksüz ise festival hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bozcaada Belediyesi ile ortaklaşa düzenleyeceğimiz bu festival ile sanatın her yerde hayat bulmasını hedefledik. Tiyatro insan kokusudur. Öğretir, düşündürür, güldürür, hüzünlendirir kısacası hep hayatınızdan kesitleri görür içimize işleriz bu kokuyu. Sanatın temel yolu olan tiyatro ile toplumla bir kez daha buluşmak istiyoruz.”

[Kaynak: bozcaada.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir