Bozcaada’nın Rezervasyon Sistemi

Bozcaada’nın Rezervasyon Sistemi
02 Temmuz 2015

GESTAŞ’ın Bozcaada’da 12 Haziran 2015 tarihinden bu yana uyguladığı rezervasyon sistemini, Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz değerlendirdi. Ada merkezinde araç trafiğinin kapatıldığını belirten Yılmaz, olumlu dönüşümleri zaman içinde almaya başladıklarını söyledi.

Bozcaada’da özellikle yaz sezonunda ve tatil günlerinde kriz haline gelene trafik sorununu çözmek için oluşturulan randevu sistemi sürüyor. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz;“İlk önce ilçe trafik daha sonra il trafik komisyonunun onayladığı tedbirler paketini hayata geçirdik. Gestaş’ın uyguladığı rezervasyon sistemi de bunun bir ayağı. Biz Bozcaada’da yaşayanlar olarak son 5-6 yıldır araç yoğunluğundan dolayı ada halkımızın, esnafımızın ve misafirlerimizin ada içerisinde rahat hareket edemediğini ve çok zorluklar yaşadığını gördük.
Ada dönüşünde rezervasyon uygulaması yeni bir sistem. İlk planda mutlaka zorluklar olacaktır bunun farkındayız. Bu sistem tam olarak oturduğunda adanın trafiği konusunda çok ciddi bir rahatlama yaşanacak. Önceden özellikle Pazar günleri ve bayram tatili dönüşlerinde misafirlerimiz çok erken saatte araçlarını gemi sırasına bırakmak zorunda kalıyorlardı. Bu sistemde saat 16.00 ya rezervasyonu yaptıran misafirimiz saat 15.00’e kadar tatiline devam edebilecek. Sabahın erken saatlerinde aracını kuyruğa bırakıp, yarım saate takip etme zorunluluğu ortadan kalkacak. Ada merkezini araç trafiğe kapattık. Bunun olumlu dönüşlerini almaya başladık. Bizim tek amacımız ada halkını, esnafımızı ve misafirlerimizi rahat ettirebilmek”
dedi. İlk başlarda eksiklikler nedeniyle ada halkı tarafından tepki çeken uygulamanın zamanla oturması hedefleniyor.

Rezervasyon Sistemi Nasıl İşliyor?
GESTAŞ’tan alınan bilgiye göre Geyikli Feribot İskelesi’nde herhangi bir randevu sisteminin uygulanmayacağı ve araçların kuyruk sırasına göre Bozcaada’ya geçeceği belirtildi. Fakat dönüşler için mutlaka randevu alınması gerekiyor. Randevu için GESTAŞ’ın 444 0 752 numaralı telefonu aranması veya Bozcaada’daki birime bizzat başvurmak gerekiyor. Yoğunluk olma olasılığına karşı araç rezervasyonlarınızı dönüş tarih ve saatiniz belli ise günler öncesinden veya kullanmak istediğiniz sefer saatinden hafta için en geç 2 saat öncesinden, hafta sonu ise en geç 4 saat öncesinden 444 0 752 nolu çağrı merkezinden yaptırabilirsiniz. Hafta sonu Bozcaada dönüşü rezervasyonu olmayan yolcuların saat 20:00’den sonra geçişlerine izin verilecektir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir