Bozcaada’ya Gelen Turist Sayısında %30 Düşüş Yaşanıyor

03 Ağustos 2010

Çanakkale’nin Bozcaada ilçesine gelen turist sayısının geçtiğimiz yıla göre yüzde 30 oranında azaldığı açıklandı.

Bozcaada Belediye Başkanı Mustafa Mutay, önceki yıllarda doluluk oranının yüzde yüzlere ulaştığı adada bu yıl bu oranın yüzde 70?ler seviyesinde olduğunu belirterek, ?Ekonomik açıdan darboğazda olup tatil yapmaya para harcamak istemeyenler bu yıl adaya gelmeyi tercih etmedikleri için turist sayısında da bir azalma var.

Geçtiğimiz yıllarda Temmuz ? Ağustos ayında yüzde yüzler seviyesinde doluluğunun olduğu adamızda bu oran şuan yüzde 70?ler seviyesinde bunuyor. Geçen yıla göre yüzde 30?luk bir azalma söz konusu. Ancak bu oranın Ağustos ve Eylül içinde artacağını tahmin ediyoruz? dedi.

Başkan Mustafa Mutay, deniz otobüsü seferlerinin başlaması ile birlikte adaya günübirlik gelenlerin adaya ekonomik açıdan bir fayda sağlamadığını da belirterek, ?Deniz otobüsü ile adaya gelenlerin büyük çoğunluğu sabah erken saatte gelip güneşlenip denize girdikten sonra akşam geriye dönüyorlar. Bunların büyük çoğunluğu gene yiyeceklerini ve içecekleri yanlarında getirdikleri için adaya ekonomik açıdan bir fayda sağlamıyorlar. Çöplerini burada bırakıp gidiyorlar. Bu sebeple özellikle yaz aylarında deniz otobüsü seferlerinin yeniden gözden geçirilmesinden yanayız. Deniz otobüsü adadaki esnaflarla pansiyon ve otel sahiplerine bir fayda sağlamıyor? dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir