British Museum’da Troya Eserlerini Sergileyecekler

British Museum’da Troya Eserlerini Sergileyecekler
08 Ağustos 2019

Alman arkeolog Heinrich Schliemann tarafından Hisarlık’tan kaçırılıp 1890’da Berlin Müzesi’ne bırakılan Truva hazinesi, 150 yıl sonra British Museum’da sergilenecek.

British Museum’a 150 yıl önce satılması teklif edilen ancak o dönemin koşullarında maliyetli bulunan ve Troya’ya ait olan kültürel varlıklar, İngiliz petrol şirketi BP sponsorluğu ile British Museum’da sergilenecek. Berlin Müzesi’nde bulunan 100 Troya hazinesinin, İngiltere’deki Ashmolean Müzesi, Danimarka Ulusal Müzesi ve diğer kaynaklardan 200 adet olmak üzere toplam 300 parça tarihi eser sergilenmek üzere British Museum’a getirilecek. Sergi, yalnızca 1870-90 yıllarında kazılan Troya arkeolojik bulgularını sunmakla kalmıyor, aynı zamanda Homerik efsanesinin son yüzyıllarda ve kendi zamanlarımızda nasıl yorumlandığına da ışık tutuyor.

Schliemann, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapmış olduğu kazı çalışmaları sırasında bugünkü Troya Antik Kenti’nin kurulduğu Hisarlık’taki kazı alanında bulduğu Troya’ya ait parçaları hukuk dışı yollarla gizlice Atina’ya kaçırmıştı. Schliemann, Osmanlı İmparatorluğu’ndan gizlice kaçırdığı Troya hazinesini yurt dışında müzelere satmayı denemiş ancak elindekilerin gerçek olduğuna dair bir kanıta sahip olmadığı için başaramamıştı.

Schliemann’ın Atina’ya kaçırdığı hazineler, Osmanlı Devleti’nin kendi topraklarından çıkarılıp kaçırılan eserleri geri almak için açtığı ilk dava olması açısından büyük önem taşıyor.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir