“Bu Bizim En Zor Basın Açıklamamız”

“Bu Bizim En Zor Basın Açıklamamız”
20 Temmuz 2015

Suruç’ta düzenlenen bombalı saldırı, Çanakkale’de gerçekleştirilen eylemle lanetlendi. HDP Çanakkale İl Eş Başkanı Şeyhmus Aslan, basın açıklamasını okurken duygulu anlar yaşadı.

yrys2

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde gerçekleştirilen intihar saldırısında ölenlerin sayısı 30’a yükseldi. 100’ü aşkın da yaralı var. İçişleri Bakanlığı açıklamasına göre ölü sayısı artabilir. Şanlıurfa Valisi ise saldırının canlı bomba tarafından düzenlendiğini açıkladı. Bugün Suruç’ta yaşanan katliam gibi saldırı sonrasında, Çanakkale’de yüzlerce kişi toplanarak terörü lanetlediler. Saat 19.00’da İskele Meydanı’nda toplanan vatandaşlar, basın açıklaması öncesinde Çarşı caddesinde bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Genç,yaşlı birçok kişinin katıldığı yürüyüşte, “AKP hesap verecek” sloganları atıldı.

Yürüyüşçülere Tepki Gösterdi

kadin

Bu sırada saat kulesi önünde oturan bir kadın, yürüyüş eylemi yapan kişilere dönerek; “Yeter artık yine mi başladınız? Yeter artık burada eylem istemiyoruz” diye tepki gösterdi. Kadının tepkisine vatandaşlar karşılık vermeden devam ettiler.

“Bu vahşiliğe barış isteyen çocuk yüreklerimiz son verecektir…”

seyhmus

Ak Parti İl Binası, Dr. Mümtaz Pirinçciler ve kordon boyu sonunda tekrar İskele Meydanı’na gelen vatandaşlar, burada bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Gurup adına konuşma yapan HDP Çanakkale İl Eş Başkanı Şeyhmus Aslan, yapılan basın açıklamasının çok zor olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Bu patlamanın sorumlusu, savaş kışkırtıcılığını bir yönetim anlayışı haline getirmiş olan siyasi iktidardır. IŞID çetelerine gösterilen müsamaha içeride ve dışarıda sürekli bir gerilim ortamı üretmiş ve provokasyonlara zemin hazırlamıştır. Türkiye’yi savaşın bir tarafı haline getiren AKP Hükümetinin zeminini açtığı katliamların ve savaş hali halklara zarar vermeye devam etmektedir. Orta doğuyu kendi politikaları doğrultusunda kan gölüne çeviren Akp, iktidarı ve onun uşaklığını yapan cihatçı katil çeteler bu saldırıların hesabını ödeyecektir.
Katil daiş çetelerine gönderilen silah dolu tırları keyif içinde seyreden Akp ; Kobane de ki çocuklara oyun parkı yapmak için oyuncaklar ile yola çıkan sosyalist gençlik dernekleri federasyonu üyelerine ve yurtsever sosyalist gençlere bombalar ile karşılık vermiştir.
SGDF’li gençlere yapılan bu saldırı tüm demokrasi ve barış güçlerine, halka yapılmıştır, Gençliğe yapılmıştır , barış annelerine yapılmıştır , Karadeniz’de direnenlerden , Gezi barikatlarında onur mücadelesi veren tüm halkımıza yapılmıştır. Bu saldırının hesabını soracağız. Faşizmi döktüğü kanla boğacağız.. Bu vahşiliğe barış isteyen çocuk yüreklerimiz son verecektir…”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir