“Bugün Günlerden Atatürk…”

“Bugün Günlerden Atatürk…”
10 Kasım 2016

Çanakkale’de bugün saatler 09.05’i gösterdiğinde sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, bayraklar gönderlerinde yarıya indirildi. Atatürk’ü anmak için kent merkezinde çok sayıda etkinlik düzenledi.
1
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 78. ölüm yıl dönümü nedeniyle ilçe merkezinde resmi tören düzenlendi. Törene; Vali Orhan Tavlı, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Tayyar Ertem, kurum ve kuruluş temsilcileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, askeri erkan, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi. Tören, Valilik, Boğaz ve Garnizon Komutanlığı ile Belediye Başkanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtına sunulmasıyla başladı.
2
Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat olan 09: 05’te siren sesiyle bayraklar yarıya indirildi ve Atatürk ile şehitler anısına saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşının okunması ile program sona erdi.

Belediye Çalışanları Saygı Duruşunda Bulundu
3
Çanakkale Belediyesi hizmet binası önünde de bir anma programı gerçekleştirildi. Törende Belediye Başkan Yardımcıları, daire müdürleri ve çalışanlar, saat 09.05’te Ata için saygı duruşunda bulundu.

Minikler Atatürk’ü Unutmadı
4
Çanakkale Belediyesi ATA’m Kreş ve Gündüz Bakım Evi çocuklarının gerçekleştirdiği anma etkinliğine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar da katılarak şarkılarla Ata’ya olan sevgi ve özlemlerini dile getiren çocuklara eşlik etti. Kreşte oluşturulan 10 Kasım köşesine çiçek bırakılması ile etkinlik devam etti.

İçdaş Kongre Merkezi’nde Anma Töreni
5
Ayrıca ÇOMÜ İçdaş Kongre Merkezi’nde anma töreni düzenlendi. Baromuz Başkan Yardımcısı Av. İbrahim Cem Erbil’in de katıldığı program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı. Çanakkale Hüseyin Akif Terzioğlu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından oluşturulan Atatürk Orotoyosu’nun şiir ve türkü okumalarıyla sona erdi.

Üniversitede Anma Töreni Gerçekleştirildi
6
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi de (ÇOMÜ) Terzioğlu Yerleşkesi’ndeki Atatürk Anıtı önünde tören düzenledi.
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden ve Prof. Dr. Ahmet Erdem’in Atatürk Anıtına çelenk sunmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Törene Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mirza Tokpunar, Genel Sekreter Sami Yılmaz, akademik ve idari personelin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

Chp’li Muharrem Erkek 10 Kasım’da Anıtkabir’de
7
CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 10 Kasım’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 78. yılında Anıtkabir’de düzenlenen resmi törenlere katıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP’li Milletvekilleri ile birlikte, resmi anma törenine katılan Erkek, “Aramızdan ayrılışının üzerinden 78 yıl geçmiş, bu süreçte birçok iktidar doğrudan onun eserlerine saldırıda bulunmuş, onun fikirlerini yok etmek için çabalayanlar olmuş; ama, tüm bunlara rağmen gözlerimiz yaşararak Atatürk’ü anıyorsak, bunun altında onun büyüklüğü, dehası, bizlere emanet bıraktığı Cumhuriyet ve devrimleri vardır. Yurtta barış, dünyada barış gibi en çok ihtiyacımız olan ilkesi, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma gibi bir hedefi, bağımsızlık ve ulusal egemenlik vardır. Yüz yılın yetiştirdiği en büyük asker, devrimci ve devlet adamı; Cumhuriyetimizin ve Partimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, özlem, minnet, sevgi ve şükranla anıyorum” dedi.

Karadağ, Selanik’te Atatürk’ün Doğduğu Evde Gerçekleşen Törenlere Katıldı
8
AK Parti Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ, beraberinde Trakya Bölgesi İl başkanları İle birlikte 10 Kasım saat 09.05’te Selanikte’ki Atatürk’ün doğduğu evde düzenlenen programlara katıldı. Trakya bölgesi İl başkanlarının katılımıyla gerçekleşen anma töreninde, Türkiye’den çok sayıda vatandaşta katıldı. İl Başkanı Karadağ, Atatürk’ü bu ortamda anmanın kendileri için çok önemli ve duygu dolu olduğunu söyleyerek; “Trakya bölgesi il Başkanlarımız ile birlikte böyle güzel bir program organize ettik. İnşallah her yıl bu etkinliği devam ettirmeyi düşünüyoruz.Gazi Mustafa Kemal’e çok şey borçluyuz. Onu Vefatının 78. yıl dönümünde rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

“Atatürk Çanakkale’de” İsimli Sergi Açıldı
3
Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale’de bulunan fotoğraflarından derlenen “Atatürk Çanakkale’de” isimli sergi, Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’nde açıldı. Atatürk’ün hiç görülmemiş 15 fotoğrafının yer aldığı sergi Gazeteci Murat Kıray ve Tarihçi Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay tarafından hazırlandı. Aynı zamanda bir kitap olan “Atatürk Çanakkale’de” isimli serginin, anlamlı bir günde ortaya çıkmasını istediklerini söyleyen Gazeteci Kıray; “Bugünün anlamına dönük olarak, Atatürk’ün Çanakkale’de çekilmiş fotoğraflarını sergilemek istedik. Çok enteresan günlerden geçiyor ülkemiz. At izi it izine karıştı. Böyle kaos ortamında, iki değere sahip çıkmalıyız. Bunlar Atatürk ve Cumhuriyettir” diye konuştu. Geçtiğimiz günlerde emniyete FETÖ operasyonları kapsamında ifade vermek için çağrıldığını da dile getiren Kıray, ” Ben FETÖ’cü değil, fotocu olmaktan gurur duyuyorum. Buda bizim sergimiz. Çok arzu ederlerse Atatürkçüyüz, buda sergimiz” dedi.
7
Atatürk ve Cumhuriyet dönemi üzerine çalışmaları ile tanınan tarihçi Atabay ise,” Bu sergiyi Atatürk’ün tarih sahnesine çıktığı yer olan Çanakkale’yi yoğun bir şekilde göstermek için düzenledik. Bu resimler bir kısmını herkes hatırlayabilir. Fakat 15 fotoğraf, ilk defa burada sergilenecek. Başkaları tarafından saklanmış iki fotoğraf elimize ulaşan önemli eserler arasında yer alıyor. 1935 yılı Atatürk’ün boğazdan geçişi,Çanakkale Savaşları ve 1928 yılında Cumhurbaşkanı olarak Çanakkale’ye gelmesi ve en önemlisi İran Şahı’na Çanakkale’ye gelerek Cumhuriyet’in modern yönünü göstermesi için burayı seçmesi sergimizde yer alıyor. Ayrıca Mustafa Kemal’in bizzat 1928, 1 eylül tarihininde buraya gelerek cepheleri gezmesi açısından da fotoğraflar önemlidir. Bu fotoğraflarda nerede nasıl savaştığını, yaverinin yanında nasıl öldüğünü anlatığını görebilirsiniz” dedi.
8
Konuşmaların ardından sergi, katılımcılar tarafından gezildi.

Ata’ya Saygı Yürüyüşüne Binlerce Kişi Katıldı
10
Çanakkale’de son olarak “10 Kasım Ata’ya Saygı Yürüyüşü” düzenlendi. Binlerce kişinin bulunduğu etkinliğe katılan vatandaşlar; ellerinde kırmızı karanfil, Türk bayrakları ve Atatürk posterleri ile Golf Çay Bahçesi’nden, İskele Meydanı’nın bulunduğu alana kadar yürüdüler.
0
CHP İl Parti üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler, ÇOMÜ Atatürkçü Düşünce Topluğu ve Çanakkale Atatürkçü Düşünce Derneği üyelerinin katıldığı yürüyüş etkinliği ardından İskele Meydanı’nda saygı duruşu gerçekleştirildi ve İstiklal Marşı okundu.
12
9
Burada konuşan Dr. Necmi Akyalçın, “Başı dik ve onurlu Atatürkçüler, bizler biliyoruz ki büyük ölümlere matem gerekmez. Bizim için düşünceler önemlidir.Bugün günlerden Atatürk ve biz buradan Atatürk ilkelerine sonsuza kadar bağlı kalacağımızı haykırıyoruz” dedi.
13
Atatürk’ün Bursa Nutku ile Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin hep bir ağızdan okunduğu etkinlik “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” sloganları eşliğinde sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir