Bülend Engin: “Bozcaada’da Üç Ay Değil, On İki Ay Turizm Olmasını İstiyoruz”

06 Haziran 2012

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin yaptığı açıklamada, Bozcaada’da üç ay değil on iki ay turizm olmasını istediklerini söyledi.

ÇTSO olarak, kent turizminin gelişmesi ve sürdürülebilir olması için ve Çanakkale’nin gelip geçilen değil gelip kalınan bir yer olması için çalıştıklarını ifade eden Bülend Engin açıklamasında, Bozcaada’nın Çanakkale turizminin temel taşlarındandır ve göz bebeği olduğunu ifade etti.

Adayı, Çanakkale turizminin olmazsa olmazı olarak niteleyen Engin’in açıklaması şöyle; “Bozcaada’da üç ay değil on iki ay turizm olmasını istiyoruz. Mayıs Meclisi’nde gündeme gelen azami fiyat tarifelerinin reddedilmesi üzerine bir bardak suda fırtına koparmak, ÇTSO’yu ve Bozcaada’yı yıpratan spekülatif haberler yapmak Çanakkale turizmine sadece zarar verir. Fiyat tarifeleri konusunda geçmişte yapılan yanlış uygulamaları düzeltmek için Yönetim ve Meclisimiz bu iradeyi ortaya koymuştur. Bu kararımızdan dolayı Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Sayın Yahya Göztepe bizlere teşekkürlerini ileterek kendi üyelerinin de zam yapmama, menü ve tarifelerini görünür yerde ilan ederek belirsizlikleri kaldırma kararı aldıklarını, Odamız Meclisi’nin de bu yönde karar almasını doğru bulduklarını ancak tüm Bozcaada esnafının fahiş fiyatlarla zam talebi varmış gibi gösterilmesinden rahatsız olduklarını ifade ederek konuya açıklık getirilmesini talep etmiştir.

ÇTSO olarak Bozcaada turizminin gelişmesi için Bozcaada yerel yönetimleri ve Bozcaada halkı ve esnafı ile aynı bakış açısına sahibiz. Spekülatif amaçlı gazete haberinde yazılanın tersine Meclisimizin bu Kararı Bozcaada’nın “kazıkçı” olarak anılmaması için alınmıştır. Bozcaada’ya bu sıfatı yakıştıran ÇTSO değil maalesef söz konusu gazetenin kendi ibaresidir. ÇTSO olarak üyelerimiz ve Meclisimiz ile birlikte kalbimiz Bozcaada ile birlikte çarpmaktadır. Biz Çanakkale’de turizmin gelişmesi için yüreğimizi taşın altına koyduk. Ayvacık’da engellenen ulaşım iskelesinin önünü açmak için çalışıyoruz. Çanakkale’de yat limanı kazandırmak için maddi ve manevi fedakarlık yapıyoruz. Esnafımızın yüzünü güldüreceğini düşündüğümüz Kurvaziyer iskelesi için çalışma yürütüyoruz. 2012 yılında ilk ilçe ziyaretimizi Bozcaada’ya yaptık Orada yaptığımız toplantılarda ve birebir görüşmelerde tarifeler ile ilgili aynı bakış açısına sahip olduğumuzu gördük. Ada’nın devamlı tarifeler ile ilgili gündeme gelmesinden duyulan rahatsızlığı paylaştık. Oda olarak eksik ve yanlış uygulamaları dile getirdik. Bir Yönetim Kurulu Üyemiz Bozcaada’nın gönüllü temsilcisi oldu. Azami Fiyat Tarifelerinin verilmesinde, uygulanmasında ve denetiminde üzerimize düşen konusunda bundan sonra daha fazla hassasiyet göstereceğimize söz verdik ve sözümüzü yerine getirdik. Ayrıca Bozcaadalı üyelerimizden gelen talep üzerine eğitim ile ilgili çalışmalarımızı Ada’ya özel bir program ile yürütmeye karar verdik. Bozcaada’da odamıza kayıtlı toplam 165 üyemiz bulunmaktadır. 20 no’lu Otel ve Konaklama meslek grubunda 51, 21 no’lu Lokanta ve kafeterya meslek grubunda ise üye sayımız 26’dır. 30 Mayıs 2012 tarihli Meclis toplantısında Bozcaada’dan 21 no’lu gruptan gelen tarife talebi sayısı 11 olup, bunların içinde 1 üyemiz zam yapmadığını belirtmiş, 1 üyemiz de 2012 yılında kayıt olduğundan ilk talebidir. 20 no’lu meslek grubundan ise 5 talep gelmiştir. Yani Meclis toplantısında 14 üye için gündeme gelen zamlı tarife taleplerinin tüm Bozcaada esnafı gibi gösterilerek bir bardak suda fırtına koparmaya çalışmak, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ile üyelerini ve kurumları karşı karşıya gibi göstermek Çanakkale’nin gelişmesine ve turizmine yapılabilecek en büyük kötülüktür. Ancak biz böyle spekülatif amaçlı haberlere itibar etmeyeceğiz. İlimizin turizminin gelişmesine katkı sağlamak için Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak; tüm kurumlar ve üyelerimiz ile birlikte omuz omuza çalışmaya devam edeceğiz.”

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir