Bülent Öz, Anıtkabir’deki Saha İçin Bakan Işık İle Görüştü!

Şebnem Göksel
12/10/2016
12 Ekim 2016

Anıtkabir’e yapılan ve kamuoyunda büyük tepki çeken halı saha konusunda, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekillerinden oluşan bir heyet Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile TBMM’deki makamında görüştü.

Trabzon Mv. Av. Haluk Pekşen, Antalya Mv. Niyazi Nefi Kara, Giresun Mv. Bülent Yener Bektaşoğlu, Balıkesir Mv. Namık Havutça, Bilecik Mv. Yaşan Tüzün, Çanakkale Mv. Bülent Öz, Bolu Mv. Tanju Özcan, Zonguldak Mv. Şerafettin Turpçu, Bartın Mv. Muhammet Rıza Yalçınkaya, Burdur Mv. Mehmet Göker’den oluşan CHP heyeti Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile TSK’yla ilgili kendilerine iletilen ve ülkede ciddi hassasiyetler yaratan konularda ki görüş ve taleplerini paylaştı. Toplantıda Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile görüşmede üç önemli konu üzerinde duruldu. Bakan bu konularda bir çalışma yürütüldüğünü ve kendisinin de aynı hassasiyetleri paylaştığını ifade etti.

Uzaklaştırılan TSK Personelinin Geri Dönüşü

CHP heyetinin görüştüğü konulardan birincisi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden kumpas davaları ve farklı yöntemlerle uzaklaştırılan personelin geri dönüşüne ilişkin gerekli çalışmaların ivedilikle yapılması gerekliliğine ilişkindi. Bakan Işık çeşitli kumpaslarla TSK’dan uzaklaştırılan personelin geri dönüşüne ilişkin bir yasa hazırlıkları içerisinde olunduğunu, bu yasa hazırlıklarının ciddi bir şekilde titizlikle devam ettiğini, yürütülen yasa hazırlığının son aşamasına gelindiğini ve bir an önce bunu Parlamentoya taşıyacaklarını söyledi.

TSK’da Çöp Sorunu Konuşuldu

CHP heyeti ikinci olarak özellikle darbeye karşı direnen TSK birliklerin önüne konulan çöp araçları, iş makineleri, hafriyat kamyonları vb. uygulamalardan duyulan rahatsızlığı dile getirdi. Bakan TSK birliklerinin önüne konulan araçlarla ilgili kendisinin de rahatsız olduğunu, bunlara ilişkin uygulamalarla ilgili gerekli hassasiyetinin gösterileceğini, darbeye karşı direnen birliklerin moral ve motivasyonlarını olumsuz etkileyecek uygulamalara izin verilmeyeceğini, bu konuda gereken hassasiyete özen gösterileceğini belirtti.

“Durumdan Bende Rahatsızım”

CHP heyeti son olarak Anıtkabir yerleşkesi içerisine yapılmış olan, Anıtkabir’in manevi ve tarihi değeri ile uyarlı olmayan halı saha konusunu da Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile görüştü. Bakan Işık Anıtkabir’in özel hassasiyeti gözetilmeden inşa edilen aydınlatma direkleri, tel örgüler ve abartılı imalatların kendisini de rahatsız edecek şekilde özensiz yapıldığını bu rahatsızlıkları ortadan kaldıracak şekilde aykırı imalatların sökülmesi gerektiğini ve bu konuyu Anıtkabir Komutanlığının doğrudan bağlı olduğu Genelkurmay Başkanı ile görüşeceğini ifade etti. Anıtkabir yerleşkesi ile uyarlı olmayan burada ki inşanın düzeltilmesini ve ortadan kaldırılması için Genelkurmay Başkanı ile müzakere edeceğini ve bu durumu çözümleyeceğini açıkladı. Bakan Işık bu durumdan kendisinin de rahatsız olduğunu, amacın aşıldığını, abartılı, özensiz ve Anıtkabir’e yakışmayan bu aykırılıkların ortadan kaldırılması gerektiğini ifade etti.

CHP heyeti Bakan Işık’ın bu konularda gösterdiği hassasiyet için kendisine teşekkür ederek; görüşülen konulara ilişkin sonuç alıcı durumun beklenildiğini ifade ettiler.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir