Bülent Öz’den Çanakkale Köprüsü Değerlendirmesi…

27 Ekim 2016

Çanakkale CHP Milletvekili Bülent Öz, son günlerin önemli konularından biri olan “Çanakkale 1915 Köprüsü” projesini değerlendirdi.

Yaptığı açıklamada Ak Parti’nin eski yanlışları yapmaması gerektiğini vurgulayan Bülent Öz şunları kaydetti:

“AKP’nin Bu Tarz Projelerde Sicili Bozuk”

“Sayın Başbakan Çanakkale 1915 Köprüsü ile ilgili olarak yaptığı açıklamada 26 Ocak’da teklifleri alacağını ifade etti. Japonlar, Koreliler, Türk mütehaitler ilgileniyor projeyle dedi. Neticede birer birer meydana çıkacaklar, boy gösterecekler diyor. Trafik garantisi var, birim geçişi ücreti var. Üstüne birde devlet bankalarından ballı krediler ve hazine garantisini, bundan önceki yap işlet devret projelerinde verdiğiniz gibi verdiniz mi talipli sayısının artmasından doğal ne olabilir.
Şimdi daha ihale şartnamesi ortada yokken Sayın Başbakan 15 Euro+KDV geçiş ücreti olacağını açıkladı. Yapılan açıklamalardan öyle anlaşılıyor ki proje ihalesi 26 Ocak 2017 tarihinde gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz günlerde Osmangazi Köprüsünün açılışını gerçekleştirdiniz. Köprüyü açmaya açtınız ama üstünden geçen yok. Yüklenici firmaya neredeyse tüyü bitmemiş yetimin hakkı hükümetçe taahhüt edilmiş. Adamlarda yap işlet devret modeliyle projeyi bitirmiş. Vatandaş üstünden ister geçsin ister geçmesin hazine olarak günlük 40.000 aracının köprüden geçiş yapacağını garanti etmişsin. Vatandaş kullanmıyor köprüyü, peki ne oluyor? İşletmeci zarar mı ediyor? Olur mu öyle şey AKP hükümetleri bununda çaresini bulmuşlar 78 Milyon Türk vatandaşı köprüden geçse de geçmese de işletmecinin parasını ödüyor. Bunu şunun için ifade ediyorum; yarın bölgemiz için son derece önemli olan Çanakkale 1915 Köprüsü’nde de aynı rezalete imza atmayın. Şartnameyi hazırlarken bu milletin geleceğine ipotek koymayın, yüklenici firmaları değil milletin çıkarlarını gözetin diye uyarı görevimizi yerine getiriyorum.
Yap – İşlet – Devretleri şunu yaptık bunu yaptık diye anlatmayın, millete. Müteahhitlere devlet bankalarından kredi ver, yetmez onların yabancı ortakları ile özel sektörü yurtdışına borçlandır, ondan sonra da çık yok duble yol yaptık, yok hızlı tren yaptık, yok köprü yaptık de. Bırakın Allah aşkına en son bir köprü açtınız, İstanbul’da sebze meyvenin fiyatı 50 kuruş arttı.
Ülkemizde nakliyecinin, karayolu ulaşım sektöründeki firmaların yüksek vergiler ve akaryakıt fiyatları sebebiyle durumları hiç de iç açıcı değil. Yurttaşlarımızın yaşadığı onca ekonomik sıkıntının üstüne birde devletin yapmakla mükellef olduğu yol, köprü gibi alt yapı yatırımlarından ötürü yurttaşlarımızın ek maliyetlere katlanmak zorunda bırakılması ve bunun marifet olarak sunulması oldukça ironik bir tablo oluşturuyor. Yurttaşlarımızın büyük bölümünün yoksulluk sınırının altında yaşadığı ülkemizde 15 Euro+KDV gibi yüksek bir geçiş rakamının köprü tamamlandıktan sonra hane halkını nasıl etkileyeceğini ise yaşayarak göreceğiz.
Dilerim Çanakkale 1915 Köprüsü öngörülen süreler içerisinde tamamlanır ve hem Çanakkale hem de bölge ekonomisi için bir kaldıraç görevi görür.
Bu tarz projelerde sicili bozuk olan iktidarı uyarıyorum, Çanakkale 1915 Köprüsü’nde geçmişte yaptığınız yanlışları tekrarlamayın.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir