Bunlar da Organik Devekuşu Yavrusu

Bunlar da Organik Devekuşu Yavrusu
25 Mayıs 2009

Çanakkale’de bir üretici, doğal ortamda kuluçkaya yatırdığı devekuşundan aynı anda 11 yavru almayı başardı.

Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Gökköy’de 10 yıldır hobi olarak devekuşu yetiştiriciliği yapan Beytin Candan (61), bu sene ilk defa doğal ortamda 11 yavru almanın sevincini yaşadığını belirterek, “Devekuşu yetiştiriciliği çok zor bir iş. Büyük emek gerektiren bu işi ben 10 yıldır hobi amaçlı sürdürüyorum. Daha önce elimde 3 dişi, 2 erkek devekuşum vardı. Daha sonra bunlarla uğraşmak beni çok zorladığı için bir kısmını sattım ve elimde bir dişi, bir erkek bıraktım. Genelde devekuşu ile uğraşanlar yavruları kuluçka makinesi ile çıkarıyor. Ancak bizim kuşlarımızın az olması sebebiyle bu yola başvurmadık ve doğal ortamda çoğalmalarını sağlamak istedik. Bunun için devekuşlarının bulunduğu bahçedeki otları hiç kesmedik ve onlar için adeta doğal bir ortam oluşturduk. Kuşun yumurtlama devresinden önce bahçenin bir kısmına ince kum dökerek ona yer hazırladık. Kendisi de yaklaşık 2 ay önce buraya 30 yumurta bıraktı. Biz bu yumurtaların yarısını burada bıraktık. Erkek ve dişi nöbetleşe olarak 45 gün boyunca yumurtaların üzerinde yattı. Önceki gün de sabah kalktığımızda çok güzel bir manzara ile karşılaştık. Devekuşumuzun altında 11 minik yavruyu görünce çok şaşırdık. Çünkü bugüne kadar biz en fazla 4-5 tane yavru alabiliyorduk. Bu yıl özel olarak doğal ortam hazırladığımızdan dolayı yavru sayımız 3 katına çıktı. Bu işle ilgilenen işletmeler genelde devekuşlarından kuluçka makineleriyle yavru alındığını ve bunda da yüzde 40 oranında başarı sağlandığını açıkladı. Bizim doğal ortamda adeta organik olarak gerçekleştirdiğimiz bu çalışmada yavru alma oranımız yüzde 74’lere ulaşmış oldu. Bu çok yüksek bir oran. Kuşları yaklaşık 5 aylık olduklarında bu işe meraklı olanlara satmayı düşünüyorum” dedi.

İHA

Yorumlar...
 • yusuf gunesen
  25/12/2011 12:21

  bende bır cıft yavru almak ıstıyom nasıl ve kaca alacagımı ve nereden alacagımı ogrene bılırmıyım yardımcı olursanız memnun olurum

 • FURKAN ALINCAK
  03/09/2011 15:14

  slm bizim bahçele bi yerimiz var abi 1 çif bakmak istiyorum bunun için ne gerekli nerden alabilirim yavrulatmayı cok seviyorum bununla ilgili bilgileri nerden ulaşabilirim teşekkürler...

 • ekrem sentürk
  03/01/2011 07:50

  slm mustafa bey bende deve kusu yetusdirmek üretmek istiyorum yavrularini kaca satiyorsunuz almak istiyoeum

 • asya
  09/08/2010 11:17

  ben 2 tane almak istiyorum nerden alabilirim muğla milasta oturuyorum... yardımceı olursanız sewinirim

 • mustafa süleyman
  06/07/2009 16:07

  Beytin Candan beyi devekuşu girişimcisi olarak kutluyorum.. Devekuşu ile ilgili her türlü bilgiye www.mespazar.net adresimizden ulaşabilirsiniz..Daha fazla bilgi almak için de 538-8951499 nolu telefondan MUSTAFA SÜLEYMAN Beyle görüşebilirsiniz..

 • hakan kocabıyk
  18/06/2009 20:40

  yavrularınızla ilgileniyorum ve deve kuşu yetiştirmeyi pilanlıyorum.11 yavruya nekadar istiyorsunuz ben balıkesir gönenliyim beni bilgilendirirseniz sevinirim selamlar.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir