ÇABA: “Kamuda Taciz Davasının Sonuna Kadar Arkasında Olacağız”

24 Eylül 2011

Çanakkale Bağımsız Kadın Kolektifi (ÇABA), Çanakkale’de bir kamu kurumunda yaşanan taciz olayı ile ilgili bildiri yayınlayarak, taciz olayına karşı tepki gösterdi.

Çanakkale’de farklı yapılardan / stk’lardan kadınların kadına yönelik şiddete, kadın cinayetlerine, tacize ve tecavüze karşı mücadele etmek ve dayanışma içinde olmak için oluşturdukları bağımsız bir kadın platformu olan Çanakkale Bağımsız Kadın Kolektifi olarak, bir kamu kurumunda amiri tarafından tacize uğrayan kadının yanında olduklarını belirten ÇABA yetkilileri kamuda taciz davasının sonuna kadar arkasında olacaklarını açıkladılar:

Çanakkale’de bir kamu kurumunda görev yaparken kurum amiri tarafından bezdiriye (mobbing), cinsel tacize maruz kalan, aynı zamanda kurumda çalışan bir işçi tarafından şiddete uğrayan kadın arkadaşımız için isyandayız!

Konunun mahkemeye intikal etmesi, ses ve telefon kayıtlarının çözümünün bilirkişilere yaptırılması üzerine kadın arkadaşımız bakanlığa bildirilmeden usulsüz olarak Valilik oluru ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı başka bir kurumda geçici olarak görevlendirilmiştir.

11.04.2011 tarihinde Çanakkale Başsavcılığı’na açılan kamu davası mahkemenin görevsizlik kararı ile sonuçlanmış ve dosyanın Çanakkale Asliye Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verilmiştir. İlk duruşma 30.09.2011 tarihinde yapılacaktır.

Göreve geldiği ilk günlerden itibaren müdürün küçümseyici ve aşağılayıcı tavırlarına, ajan olduğu suçlamalarına katlanmak zorunda kalan arkadaşımız, müdürün cinsel tacizine uğramış, korku ve baskıyla yıldırılmaya, sindirilmeye çalışılmış; tüm bunlar yetmezmiş gibi aynı işyerinde geçici olarak çalışan bir erkek personelden defalarca hakaret görmüş 19.10.2010 tarihinde de dayak yemiş, şiddete uğramıştır. Bu kişi ile ilgili dava da Çanakkale 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde devam etmektedir.

Bir kamu kurumunda yaşadığı tüm olumsuzluklara, aşağılamaya, baskıya üniversite öğrencisi kızı için katlanan arkadaşımızın yaşadığı cinsel taciz ve şiddet bir hak ihlali olması niteliği nedeniyle suç teşkil etmektedir. Kadın arkadaşımıza yönelik taciz ses kayıtlarından açık seçik anlaşıldığı ve amirin iddianameye konu eylemleri gerçekleştirirken temasın da bulunduğunun mahkeme tarafından kabul edilip hakkında dava açıldığı halde söz konusu müdür bugün hala görevi başındadır. Usulsüz olarak Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı başka bir kurumda geçici olarak görevlendirilmek yoluyla sürgün edilen onca eziyeti çeken yine kadın arkadaşımız olmuş; kurum amiri hakkında aylardır hiçbir işlem yapılmamıştır. Bu durum biz kadınlar için endişe vericidir. Hiyerarşik ilişkilerin hâkim olduğu kurumsal ortamlarda tacize/şiddete uğrayan kadınların bunu dile getirmede yaşadıkları zorluklar nedeniyle çoğu zaman taciz görünmez kılınmakta, şiddetin üstü, kadını suçlayan kişilik haklarına saldırılarla örtülmektedir. Biz kadınlar buna izin vermeyeceğiz.

Her yıl yüzlerce kadının erkekler tarafından çeşitli bahanelerle öldürüldüğü, milyonlarca kadının tecavüze uğradığı, şiddet gördüğü ülkemizde kadınlar olarak her yaşta, her konumda, her yerde, her meslekte, her saatte erkeklerin cinsel taciz ve saldırılarına maruz kalabiliyoruz. Sorumlular hakkında gereken işlemlerin yapılmaması, yasaların kadınları korumakta yetersiz kalması ve her durumda faturanın kadınlara kesilmesi nedeniyle kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet, tecavüz, taciz artarak devam ediyor.

Çanakkale’de bir kamu kurumunda görev yaparken müdürü tarafından mobbing’e, cinsel tacize maruz kalan, aynı zamanda kurumda çalışan bir erkek işçi tarafından şiddete uğrayan kadın arkadaşımızın yanındayız. Hakkında tacizle ilgili bir dava açılmış durumdayken hala elini kolunu sallayarak görev yapan kurum müdürü hakkında hiçbir işlem yapılmamış olması sadece biz kadınları tedirgin etmekle kalmıyor, kamu vicdanını da yaralıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, bünyesinde çalışan bir kadın personeline yönelik bu saldırıya ve tacize duyarsız kalmamasını, gereken hassasiyetin gösterilmesini, sorumlular hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz. Biz kadınlar kadın arkadaşımıza yönelik şiddetin, cinsel tacizin ve mobbing’in üzerinin örtülmeye çalışılmasına, sorumluların yetkilerini/çevrelerini kullanarak bu işten sıyrılmaya çalışmasına, her fırsatta kadını suçlayan erk sahiplerine/çıkar çevrelerine, tüm bu erkek egemen bakış açısına karşı mücadele edeceğiz. 30.09.2011 tarihinde Çanakkale Asliye Mahkemesi’nde görülecek taciz davasının sonuna kadar takipçisi olacağımızı bildiriyor; tüm kadınları evde, sokakta, işyerinde kadına yönelen şiddete, tacize, mobbing’e hayır demek için dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz.

ÇABA
Çanakkale Bağımsız Kadın Kolektifi

Yorumlar...
  • bora
    28/01/2012 16:00

    Kamuda bir araştırma yapsalar.Daha nice susan kadınlar var.Bir kamu dairesinde öyle bir müdür varki çalışan bütün kadınlara tacizde bulunmuş ve işine gelmeyince o kadınları başka şubelere götürmüş.Bunun için müfettişler gizli denetimler yapılmalı. Ve bu tip adamlar cezalandırılmalı.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir