Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Çelikel, Çanakkale’de

07 Nisan 2012

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, ÇYDD Çanakkale Şubesinin 17, Genel Merkezi’nin de 23. kuruluş yıldönümünü kutladıklarını belirterek, “Bu derneği hangi nedenlerle kurmuşsak, o zamanki sosyal ve siyasi şartlar neleri yapmamız gerektiriyorsa bugün aynı şartlar belki de daha fazlasıyla devam ediyor. ÇYDD’nin kuruluş yıldönümünde Atatürk’ün devrimlerime sahip çıkarken yapacağımız en önemli şey coğrafyamıza, topraklarımıza, çevremize sahip çıkmaktır” dedi.

ÇYDD Çanakkale Şubesi’nin 17. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Truva Otel’de düzenlenen kahvaltıda bir konuşma yapan ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, Çanakkale Şubesi’nin 17. kuruluş yıldönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Aynı zamanda ÇYDD Genel Merkezi’nin kuruluşunun da 23. kuruluş yıldönümünü kutlanıyor. Bu derneği hangi nedenlerle kurmuşsak, o zamanki sosyal ve siyasi şartlar, neleri yapmamız gerektiriyorsa bugün aynı şartlar belki de daha fazlasıyla devam ediyor. O sebeple bu derneğin daha önce kurulmuş olması çalışmalarımızı güçlendirmeniz açısından çok önemli bir başlangıç diye düşünüyorum. ÇYDD’nin 102 şubesi var. 15 bine yakın da üyesi var. Yüzlerce gencimiz bursiyer olarak veya gönüllü olarak bizimle beraberler. Ayrıca bu 23 yıl içerisinde bizden eğitim desteği alıp da üniversiteyi bitirmiş olan gençlerimiz bugün mezunlar topluğu oldular. Yani ÇYDD’nin bir dönem burslusu olan gençler bugün mezunlar topluluğunu oluşturdular. Şuan ben buradayım ama, onların İstanbul’da da bir yeri var. Bu oluşum gerçekten mutluluk verici bir durum. Neden önemli. Çünkü bu durum bizlere toplumsal bir bağlığı, Cumhuriyetin temel değerlerine, demokrasiye, insan haklarına, hukuk devletine olan bağlılığı gösteriyor” dedi.

“SAĞLIKLI BİR ÇEVREDE YAŞAMAK BİR İNSAN HAKKIDIR”
Prof. Dr. Aysel Çelikel derneğin tüzüğünü kendisinin yazdığını da belirterek; “Tüzükte Atatürk devrimleri ile kazanılmış olan hakların korunmasını ve bunun yanında demokrasi, insan haklarının olmasını ve kız çocuklarının fırsat eşitliğinden yararlanamadığı için eğitimden mahrum kalan kız çocuklarına eğitim desteği verilmesi, kadınların haklarının savunulması ve son olarak da çevrenin korunmasını yazmıştık. Bakın 23 yıl önce yine çevre gündemdeydi ki biz bunu tüzüğümüze koymuşuz. Sağlıklı bir çevrede yaşamak bir insan hakkıdır. Bunu ben demiyorum. Bunu kanunlar ve uluslararası sözleşmeler söylüyor. Bugün çevre bilinci toplumda pek yerleşmedi. Ama bakıyorum köylerimiz de köylü kadınlarımızda bu çevre bilinci galiba yerleşmeye başladı. Köylü kadınlarımızın Kazdağları’nda yapılan altın madeni arama eylemine atılması da bunun bir göstergesi. ÇYDD’nin kuruluş yıldönümünde Atatürk’ün devrimlerime sahip çıkarken yapacağımız en önemli şey coğrafyamıza, topraklarımıza, çevremize sahip çıkmaktır” dedi.

ÇYDD Çanakkale Şube Başkanı Dr. Ersin Gin de 17. kuruluş yıldönümü etkinlikleri katılımından dolayı Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel’e teşekkür etti. Kahvaltının ardından öğlen de ÇYDD üyeleri Cumhuriyet meydanında Atatürk Anıtına çelenk koyduktan sonra Belediye Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen “Türkiye’de Sivil Toplum Kuruluşlarının İşlevleri ve Yaşadıkları Sorunlar” konulu söyleşiye iştirak etti.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir