‘Çalıkuşu’ – Tiyatro

20 Eylül 2010

Reşat Nuri Güntekin’in eseri Çalıkuşu, 22 Eylül 2010 Çarşamba akşamı saat 21.00’de Tiyatro Kedi yorumuyla Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda – ücretsiz olarak – sahneleniyor.

Tiyatro Kedi’nin, Çalıkuşu yorumunda sahnede aynı anda üç farklı Feride’yi canlandıran Ebru Cündübeyoğlu, Elif Çakman ve Dilek Aba’yı; 1920’lerde bir kadının İstanbul’dan Anadolu’ya uzanan mücadele dolu yaşamındaki evrelerini ve Feridelerin kimliğinde Türk kadınına yansımasını izliyoruz.

Yazarının anlatımıyla gözlerinden uyku gibi sevda akan Feride’nin ölümsüz aşkı Kamran’ı ise Atılgan Gümüş ve Oral Özer oynuyor. Feride’nin yaşamında yer etmiş, hayatını, umut ve inançlarını etkilemiş insanları ise tiyatronun dev isimlerinden oluşan bir kadro yorumluyor.

Feride’nin tüm öyküsünün köşe taşlarını oluşturan altı farklı kadın kahramanı Dilek Türker, Siyahlı Kadın’ı Deniz Türkali, Feride’nin Anadolu macerasının en önemli kişilerinden biri olan Dr.Hayrullah’ı Tarık Papuççuoğlu, dönemin tüm bürokratlarını Hakan Altıner, Feride’nin sırdaşı Müjgan ve onu bu yolculuğunda küçük tuzaklarına çekmeye çalışan kadınları Özlem Çakar, Yüzbaşı İhsan’ı Abdül Süsler, Feride’nin karşılaştığı kişileri Erez Ergin Köse ve Sanem İşler canlandırıyor.

İpek Kadılar Altıner’in oyunlaştırdığı, Hakan Altıner’in sahneye koyduğu ÇALIKUŞU’nda Dekor / Kostüm tasarımı Gizem Gürsel – Sedef Kermen’e , ışık tasarımı Mesut Sarı’ya ait.

Yazan: Reşat Nuri Güntekin
Yöneten : Hakan Altıner
Uyarlayan : İpek Kadılar Altıner
Dekor – Kostüm Tasarım : Gizem Gürsel- Sedef Kermen
Işık Tasarım : Mesut Sarı
Yapımcı : İpek Kadılar Altıner
Oynayanlar : Ebru Cündübeyoğlu, Elif Çakman Dilek Aba, Atılgan Gümüş, Oral Özer, Dilek Türker, Deniz Türkali
Tarık Papuççuoğlu, Hakan Altıner, Özlem Çakar, Abdül Süsler, Erez Ergin Köse, Sanem İşler

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir