Çamseki Rüzgar Enerji Santrali Tamamlandı

05 Haziran 2009

Demirer Holding tarafından Çanakkale’nin Ezine ilçesinde kurulan ‘Çamseki Rüzgar Enerji Santrali’ tamamlandı.

Bozcaada, İntepe ve Gelibolu’da rüzgar santralleri yapan Demirer Holding’in, Ezine’nin Üvecik köyünde kurduğu santralde 11 rüzgar türbini bulunuyor. Holding Enerji Projeleri Koordinatörü Ahmet Araçman, yaptığı açıklamada, inşaatı ağustos ayında başlanan rüzgar santralinde 20,8 megavat kurulu güç bulunduğunu söyledi. Çanakkale’nin, yeni kurulan bu santralle, yılda 70 milyon kilovat saat temiz enerjiye kavuştuğuna işaret eden Araçman, “Küresel ısınmanın hızlandığı, ozon tabakasının inceldiği bir dönemde, bu 20,8 megavatlık santral fosil yakıtla üretilen enerjilerle karşılaştırıldığında 2 milyon 900 bin adet ağaca eşdeğer oksijen tasarrufu sağlıyor” dedi.

Araçman, Çanakkale’de yapılan diğer santraller de dikkate alındığında, rüzgar enerjisinin kullanımıyla kentte 10 milyon 790 bin adet ağaca eşdeğer bir orman kurtarıldığını bildirdi. Çanakkale’nin şu anda rüzgâr santrallerinde en yüksek kurulu güce sahip kent olduğunu, yakın bir zamanda Balıkesir ve Manisa’nın da Çanakkale ile yarışır hale geleceğini ifade eden Araçman, şunları kaydetti: “Çanakkale, Bozcaada, İntepe, Gelibolu ve Üvecik’te kurulu bulunan rüzgar santralleriyle yılda toplam 250 milyon kilovat temiz enerji üretilmektedir. 4 kişilik bir ailenin elektronik aletlerle donanımlı bir evde ayda 200 kilovat, yılda 2 bin 400 kilovat elektrik tükettiğini düşünürsek, Çanakkale’de rüzgardan elde edilen elektrikle 104 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanıyor diyebiliriz.”

[Haber Kaynağı: Zaman]

[Görsel: Sembolik]

Filtreler:
Yorumlar...
  • köksal
    05/06/2009 11:15

    Bu enerjiyi kullanmada tam 30 yıl geriden geliyoruz. Sağolsun Demirer Holding gözümüzü açtı. Ben D.M. Sınav sorusunda 31 yıl önce ülkemizin enerji sorununun çözümü için rüzgar ve güneş enerjisini yazmıştım. Soru kağıdımı okuyan memurlar çok şaşırmıştı. Bugünü o zaman tarif etmişsin demişlerdi bana ve ben o gün boğazdaki alt ve üst akıntılardan da yararlanılması gereğini de yazmıştım. Ülkemin çocukları bunları yapacaktır. İnancım sonsuz.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir