Çan Belediyesi’nden Bitkisel ve Hayvansal Atık Yağ Toplama Kampanyası

17 Aralık 2012

Çan Belediyesi Bitkisel ve Hayvansal Atık Yağ Toplama Kampanyası düzenliyor. 1 litre atık yağın 1 milyon litre suyu kirlettiği vurgulanan kampanya kapsamında 5 litre atık yağ toplayana 1 litre ayçiçek yağı hediye edilecek.

Vatandaşlar biriktirdikleri bitkisel ve hayvansal atık yağları 416 60 90 (d: 181) numaralı Alo Atık Hattı aracılığıyla yetkililere bildirerek adreslerinden teslim alınmasını sağlayabilecekler.

Konuyla ilgili açıklama yapan Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, atık yönetiminde geri dönüşümün ve tekrar kullanımın önemine değinerek; “Bitkisel atık yağlar; insan sağlığını ve çevreyi önemli ölçüde tehdit etmektedir. Atıklar kontrolsüz bir şekilde ortama atıldığında hem kanalizasyon sistemine zarar vermekte hem de yer altı sularına karışarak içme sularını kirletmektedir. Doğal kaynaklarımız sınırsız değildir. Dikkatlice kullanılmadığı taktirde bir gün bu kaynakların tükeneceği şüphesizdir. Atık yönetiminde geri dönüşümün ve tekrar kullanımın önemi çok büyüktür. Evlerimizden, okullarımızdan ve iş yerlerimizden çıkan bitkisel atık yağların geri dönüştürülerek ekonomiye kazandırılması ve çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesi hassasiyetle üzerinde durmamız gereken bir konudur. Çocuklarımıza bırakacağımız en büyük miras çevremizdir anlayışıyla hareket ederek, atık yağların toplanması çalışmaları yetkili ve lisanslı firmalar aracılığı ile devam etmektedir. Çevre ve insan sağlığına önem vermek hepimizin ortak görevi olmalıdır. Göstereceğiniz hassasiyet için şimdiden teşekkür ederim.” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir