Çan Esnaf Kefalet Kooperatifi Yıllık Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

19 Şubat 2012

Sınırlı Sorumlu Çan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin 2012 yılı olağan genel kurulu toplantısı yapıldı.

Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı İbrahim Ejder’in divan başkanlığını yaptığı Çan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin kongresi, Kardelen Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Yönetim kurulu faaliyet raporunu okuyarak, üyelere çalışmaları hakkında bilgiler veren Kooperatif Başkanı Davut Tekne, “Bugün Çan Kooperatifi olarak 4 yıl vadeli 100 bin lira limitli kredi kullandırabilmekteyiz. Ayrıca 250 bin liraya kadar araç, makine, ekipman ve işyeri edindirme kredimiz mevcuttur. Faiz oranları yıllık yüzde 6, masraflarıyla beraber yüzde 7.2 civarında. Piyasada oluşan faiz oranlarının yarısından da altında olduğu görülmekte” diyerek, beklentilerini tam olarak karşılamasa da esnaflara verdiği destek nedeniyle hükümete teşekkür etti.

Başkan Tekne’nin faaliyet raporunu okumasının ardından diğer raporlar ve bilanço ve gelir-gider cetvelleri okunarak oylandı. Yönetim ve denetleme kurulları ayrı ayrı ibra edildikten sonra Başkan Tekne, yönetim kurulu teklifini üyelere sunarak önerdi. Tekne, mevcut kooperatif binasının ikinci ve üçüncü katlarının 40 ve 45 bin lira bedelle açık artırmaya çıkarılarak satılmasını yönetim kurulu olarak önererek satış izni istediklerini bildirdi. Öneri oybirliğiyle kabul edildi.

Divan Başkanı İbrahim Ejder tarafından genel kurula katılan misafirler adına konuşma yapmak üzere Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu ve AK Parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir kürsüye davet edildi. Başkan Kuzu ve Milletvekili Kaşdemir konuşmalarında katılımcılara hoş geldiniz diyerek, genel kurulun Çan’a ve ülkemize hayırlar getirmesini diledi.

Başkan Kuzu, konuşmasında şehirlerin canlı mekanizmalar olduğunu ve onun hayatta kalabilmesi için o kentin paydaşlarının elbirliğiyle ortak hareket etmeleri gerektiğine dikkat çekerek, “Çok şükür bu Çan’da mevcut. Başta Kaymakamımız, hükümet olma anlamında Milletvekillerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, kooperatiflerimiz; yani baktığımızda Çan’da tüm paydaşlar Çan’ın gelişmesi ve ilerlemesi için taşın altına ellerini koymuş durumdadırlar. Bu birliktelik de Çan’a hizmet olarak yansımış görünüyor. Bizim belediye olarak görevimiz şehirdeki ekonomik kalkınmanın önünü açmak ve bir anlamda buna bir katkı sağlamaktır” diye konuştu.

Başkan Kuzu, kongrede müjde de vererek, Termal Otelin proje olmaktan çıktığını ve gerçekleşme aşamasına geldiğini, Çarşamba günü ihaleyi kazanan müteahhit firmaya yer tesliminin yapılacağını ve bunun Çan için büyük bir kazanım olacağını, ayrıca yıllardır yapılamayan Çan Kültür Merkezi’nin de inşaatının desteklenerek bitireceğini ve 2012 yılı içinde hizmete gireceğini söyledi. Kuzu, eğitim-öğretim alanında da Çan’a önemli katkılar sağlandığını ve Çan Meslek Yüksekokulu’nun hızlı bir şekilde gelişme kaydettiğini sözlerine ekledikten sonra bu konuda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Milletvekili Kaşdemir ise, konuşmasında bu tür sivil toplum örgütlerinin önemine değinerek, “Hayatımızın devamı için esas olan parayı kazanan, kazandığı parayla devletimize vergi veren esnafımıza bol kazançlar diliyorum” dedi.

Kaşdemir, konuşmasında, “Öncellikle şunu ifade etmek istiyorum ve Çanlıları tebrik ediyorum. Ne zaman Çan’a gelsek, ne zaman Çanlılarla beraber olsak Çan’daki birlik ve beraberlik havasını, Çan’daki kardeşlik hukukunu her zaman gözlemliyoruz. Ben bugün de birlik beraberliğin ve kardeşliğin bir tezahürü olan bu çatı altındaki kaynaşmayı, diyalogu görmekten büyük bahtiyarlık duyduğumu ifade etmek istiyorum” dedi. Kaşdemir belediye çalışmalarının kendisini de memnun ettiğini belirterek, “Bu birlik ve beraberliğin yansımaları başarıya dönük olacaktır. Çan’daki bu başarıyı da hep beraber gözlemliyoruz. Özellikle ben bu konuda üstün çalışmalarından dolayı Belediye Başkanımızı, Kaymakamımızı, bütün sivil toplum kuruluşlarımızı ve bütün Çanlıları can-ı gönülden tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Dünyada yaşanan global krize rağmen hükümetin ayağı yere basan akıllıca önlemlerinin ülkemizin bu krizden muhafaza ettiğini söyleyen Kaşdemir, “Sayın Başbakanımızın da ifade ettiği gibi daha ayakları sağlam yere basan politikalarla yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Yönetim kurulu için seçim yapılmayan kongrede 3 yıl görev yapacak denetleme kurulu üyeleri belirlendi. Buna göre Ahmet Uysal ile Erhan Çanlı denetleme kurulu asil üyeliğine seçilirken, yedek olarak da Ceyhun Atmaca ve Hamdi Koçer görev aldı.

Toplantıya Çan Kaymakamı Hasan Gözen, AK Parti Çan İlçe Başkanı Mustafa Karagöz, İl Genel Meclisi İkinci Başkan Vekili ve MHP Çan İl Genel Meclisi Üyesi Halil Turhan, AK Parti Çan İl Genel Meclisi Üyesi ve Çan Ziraat Odası Başkanı Üsrev Damar, AK Parti Çan İl Genel Meclisi Üyesi Şerafettin Bal, Çan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Cemali Ergin, Çan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Güner, Çan ve çevre ilçelerin diğer oda ve kooperatif başkanları ile yöneticilerinin yanı sıra Çan’daki sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, siyasi partilerin başkan ve yöneticileri ile çok sayıda davetlinin yanı sıra 100’ü aşkın kooperatif üyesi katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir