Çan Şoförler Odasından Güzergah Açıklaması

09 Aralık 2010

Çan Şoförler ve Otomobilciler Odası, Hacılar Köy Muhtarlığı?nca alınan servis araçları için istenilen güzergah ve köy muhtarlığının basına verdiği demeçler üzerine açıklamada bulundu.

Oda Yönetim Kurulu Başkanı Cemali Ergin imzasıyla yapılan yazılı açıklamada yeni güzergah konusunun bu işle geçimini sağlayan şoför esnafını zora sokacak bir uygulama olduğunu belirterek, ?Hacılar Köy Muhtarlığı tarafından ulusal ve yerel basında Hacılar köyünün ihtiyacıymış gibi gösterilerek muhtarlık tarafından alınan araçların Hacılar-Çan arasında yolcu taşımacılığı yapabilmek için gereken güzergah izin belgesini beklediği, iznin Çan Trafik Komisyonundan geçtiği, İl Trafik Komisyonu Başkanlığında alt komisyona sevk edildiği, alt komisyon üyelerinin yerinde denetimlik yaparak iznin verilmesini beklemekte olduklarını beyan etmektedirler. Hacılar Köy Muhtarlığının yolcu taşımacılığı yapmak istemesi o güzergahta çalışan yolcu taşımacılığında bulunan şoför esnafımızı yakından ilgilendirmektedir. Bilindiği gibi S.S. 104 Nolu Esen Köy Tur Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi 6.12.2007 Tarih 2007/108 nolu Çanakkale İl Trafik Komisyonu Başkanlığınca Çan-Yeniçeri-Yuvalar- Hacılar-Çomaklı-Asmalı-Maltepe-Altıkulaç-Helvacı-Okçular-Emeşe Köyleri arasında gidiş-dönüş olarak güzergah izni doğrultusunda 10 köyümüze her gün Çan?dan 08.30-00.30 saatleri arasında yolcu taşımacılığı yaparak köylülerimizin hizmetinde olmaktadırlar. Hacılar Köyünde ikamet eden Esen Köy Tur Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi bünyesinde çalışan üç araç şoför esnafımız bulunmaktadır. Buna mukabil Biga İstikameti güzergahı üzerinde bulunan Yeni Çan Birlik-Biga Birlik-Ayvacık Birlik, Truva, Kamil Koç Seyahat Limited Şirketinden de vatandaşlarımız faydalanmaktadır. Belirtmiş olduğumuz açıklamalardan da anlaşılacağı gibi Hacılar Köy Muhtarlığına yolcu taşımacılığı izni verilmesi, ilk başta 10 köyümüze yolcu taşımacılığı hizmeti veren Esen Köy Tur Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi, Yeni Çan Birlik, Truva, Kamil Koç gibi ilçemizde Faaliyet gösteren yolcu taşımacılığında bulunan şoför esnafımızı derinden etkileyecektir. Şoför esnafımızın ekmeğinin bölüneceği, evine aş götürmek için uğraşan, vergisini, sosyal güvenliğini ödemeye gayret gösteren, Kar kış demeden tüm zorluklara ve ekonomik şartlara göğüs germeye çalışan, yolcu hizmeti vererek kamu görevini yerine getiren şoför esnafımız işini bırakmak zorunda kalacağı için devletimiz vergi ve sosyal güvenlik primlerinden mahrum kalacak, İlçemize katma değer sağladığı için sektörel anlamda ilçemiz de zarar görecek, şoför esnafımızın aileleri de maddi-manevi yönden kayba uğrayacak, telafisi tamir edilemeyecek yıkımın önünü açacaktır? denildi.

Açıklamada, muhtarların kendi asli görevlerini yerine getirmeleri de istenilerek, ?Yolcu taşımacılığı gibi faaliyetlerin onların görevi olmadığı, bu işlerin asli görevi olan şoför esnafı tarafından yapılmasını, yolcu taşımacılığı faaliyeti içine girmemelerini beklemekteyiz. Bu nedenle Çanakkale İl Trafik Komisyonu Başkanlığının alt komisyona havale ettiği Hacılar Köy Muhtarlığı?nın yolcu taşımacılığı talebinin yerinde denetimin raporunun bu güzergahta çalışan şoför esnafımız tarafından yerine getirildiğini, köy muhtarlığının yolcu taşımacılığı faaliyetine gerek olmadığı kanısına varacağı temennisiyle şoför esnafımızı ilgilendiren konuların takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz? ifadelerine yer verildi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir