Çan’a Modern Kaplıca Yapılıyor

25 Şubat 2009

Çanakkale?nin Çan ilçesinde Cumhuriyet Mahallesi Ilıca Caddesi üzerinde faaliyet gösteren 46 yıllık eski kaplıcanın yıkılarak yerine modern bir kaplıca inşa edileceği öğrenildi.

Çan Kaplıcaları?nın yıkımına başlandığını ve yerine modern bir kaplıca oteli kazandırmak istediklerini kaydeden Çan Belediye Başkanı Ali Sarıbaş, ?Belediye olarak, ön çalışmaları yaptık. 1963 yılından beri ilçemiz halkı ile özellikle Trakya, Ege ve Bursa bölgesi ile yurdumuzun çeşitli yörelerinden gelen hastalarımıza hizmet veren ancak günümüz koşullarında yetersiz kalan belediyemiz kaplıcasının yerine modern bir kaplıca inşa etmek istiyoruz. Mülkiyeti belediyemize ait olan Cumhuriyet Mahallesi, Ilıca caddesi, pafta 27, ada 162, parsel 1 numarada bulunan 9 bin 185 metrekare miktarındaki taşınmaza Termal Otel ve Günübirlik Tesisler yapacağız. Romatizmal hastalıklar, siyatik ve kadın hastalıkları başta olmak üzere 20?den çok hastalığa şifa veren sıcak suyumuzu böylelikle en iyi şekilde değerlendirmiş olacağız. Proje tamamlandığında Çan ilçemiz dev bir tesise daha kavuşacak. Yeni tesisin inşaatına 8 Mart tarihinde başlayacağız? dedi.

46 derece sıcaklığa, 15 oran değerinde radyoaktiviteye sahip olan kaplıcanın Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Tıbbi Değerlendirme Kurulunun yapmış olduğu analizinde 2429,57 mg/Lt. toplam mineralizasyona sahip, sülfatlı, florürlü (3,28 mg/lt) karışık (mixed) nitelikte termomineralli su özelliğinde olduğu açıklandı.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir