Çanakkale, 100. Yılda Büyükelçiler Toplantısına Ev Sahipliği Yapacak

03 Aralık 2014

Dışişleri Bakanlığının 2008 yılından itibaren her sene gerçekleştirdiği Büyükelçiler Toplantısı 9 Ocak 2015 tarihinde Çanakkale’de yapılacak. Çanakkale Savaşları’nın 100.Yılı münasebetiyle ilimizde yapılacak olan toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve yurt dışında görev yapan büyükelçiler katılacak.

Toplantının hazırlık çalışmaları için Çanakkale’ye gelen Büyükelçi Serap Özcoşkun, Vali Ahmet Çınar, Vali Yardımcıları Saim Eskioğlu, Cemal Yıldızer, Ömer Faruk Ateş, Bekir Sıtkı Dağ ve diğer yetkililerle bir araya geldi. Büyükelçiler toplantısını her sene bir şehirde gerçekleştirdiklerini belirten Büyükelçi Serap Özcoşkun, Çanakkale Savaşları’nın 100. yılı nedeniyle Büyükelçiler toplantısını Çanakkale’de yapmaya karar verdiklerini söyledi. Dışişleri Bakanı MevlütÇavuşoğlu’nunda katılacağı Büyükelçiler toplantısını Çanakkale’de yapacak olmanın sevincini ve heyecanını yaşadıklarını ifade eden Büyükelçi Serap Özcoşkun, beraberindeki heyetle gezdikleri Gelibolu Yarımadası’ndan çok etkilendiklerini, Büyükelçilerin de aynı duyguları paylaşacaklarından enim olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanlığının önemli bir organizasyonu olan Büyükelçiler Toplantısının taslak programıyla ilgili bilgilendirmede bulunan Vali Ahmet Çınar, hazırlıklarla yönelik ilgili kurumlara talimat verdi. Çanakkale Savaşlarına katılan ülkelerdeki yöresel çocuk şarkılarının oluşturulacak uluslararası bir “çocuk korosu” tarafından seslendirilmesine ilişkin proje fikrini Büyükelçi Serap Özcoşkun’la da paylaşan Vali Ahmet Çınar, bu proje ile ilgili gerekli görüşmelerin Dışişleri Bakanlığı ile yapılması talimatını verdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir