Çanakkale AFAD Eğitim ve Tatbikat Kampı Yaptı

26 Eylül 2017

Çanakkale AFAD Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) gereğince 22-24 Eylül 2017 tarihleri arasında denizde ve karada arama-kurtarma eğitim ve tatbikat kampı yaptı.

AFAD ekipleri 3 gün gece ve gündüz süren eğitim ve tatbikat kampında; su üstü kurtarma, bot kullanımı, dalış, halat fırlatma tüfeği, sel istasyonu, insansız hava aracı, termal kamera ve gps cihazlarının kullanımı eğitimleri alırken su altı ve üstü kurtarma, harita yardımıyla yön bulma (oryantiring), Çanakkale AFAD’a ait insansız hava aracı ile havadan arama-bulma tatbikatları yaptı.

Lapseki’ye bağlı Kirazlıdere mevkiinde 25 personel, 6 araç ve 2 arama kurtarma botu ile gerçekleştirilen eğitim ve tatbikat kampını bizzat yerinde yöneten AFAD İl Müdürü Levent Yılmaz; “3 gün süren kamp programında suda arama ve kurtarmanın farklı varyasyonları denendi. Çanakkale AFAD arama ve kurtarma ekibinin suda mahsur kalma ve su üstünde kaybolma olaylarına arama kurtarma botları ile müdahale, havadan arama-bulma ve araç-gereç kullanımı kabiliyetini arttırmayı amaçlayan kampımız başarıyla sonuçlandı. Personelimizin teknik ve kabiliyet bilgilerini tekrar edip geliştirecek bu tür eğitim-tatbikat kampları belirli aralıklarla tekrar edilecek.” dedi.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir