Çanakkale Aktif Gazeteciler Derneği: “Yasağı Kabullenmemiz Söz Konusu Olamaz”

Çanakkale Aktif Gazeteciler Derneği: “Yasağı Kabullenmemiz Söz Konusu Olamaz”
23 Aralık 2013

Çanakkale Aktif Gazeteciler Derneği, gazetecilerin emniyet müdürlüklerine girmesinin yasaklanmasını kınayan bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Toplumun bilgi alma hakkının da engellenmesi olduğu kadar bir nevi gazetecilere karşı sansür amacının güdüldüğü aşikardır. Bir yanda ifade özgürlüğü, diğer tarafta demokratikleşme adına adımlar atılmakla övünülürken genelge ile getirilen yasağı kabullenmemiz söz konusu olamaz.” denildi.

Çanakkale Aktif Gazeteciler Derneği Başkanı Gökhan Kökçak’ın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Emniyet Genel Müdürlüğü’nün basın mensuplarına koyduğu hizmet binasına giriş yasağı 22 Aralık 2013 günü itibarıyla tüm yurt genelindeki emniyet hizmet binalarında uygulanacağı duyurulmuştur.
Bu yasağı kabullenmemiz söz konusu olamaz. Emniyet Müdürlüklerinin hizmet binaları kamuya açık olduğu kadar kamu denetimine de açık olmalıdır.
Son derece ağır ithamlarla meşgul olunan bir süreçte yayımlanan genelge son derece düşündürücü ve bir o kadar da spekülasyonlara açıktır.
Yayınlanan genelge ve basın mensuplarına getirilen YASAKLAMA, toplumun bilgi alma hakkının da engellenmesi olduğu kadar bir nevi gazetecilere karşı sansür amacının güdüldüğü aşikardır. Bir yanda ifade özgürlüğü, diğer tarafta demokratikleşme adına adımlar atılmakla övünülürken genelge ile getirilen yasağı kabullenmemiz söz konusu olamaz.
YASAK KARARINI ÇANAKKALE AKTİF GAZETECİLER DERNEĞİ OLARAK KINIYOR, KARARI ALANLARA ALDIKLARI KARARI BİR KEZ DAHA GÖZDEN GEÇİRMELERİNİ TAVSİYE EDİYORUZ.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir