Çanakkale Anayasa Değişikliğine “Hayır” Dedi!

16 Nisan 2017

Çanakkale’de 16 Nisan’da sandığa giderek oy verme işlemini yerine getiren vatandaşlar Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında değişiklik yapılmasına dair kanunu oyladı. Resmi olmayan kesin sonuçlara göre Çanakkale’de sandıktan yüzde 60,44 oranında “Hayır”, yüzde 39,56’lık oranda ise “Evet” oyu çıktı.

Anayasa değişiklik paketi konusunda yapılan referandum oylaması bütün Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de Pazar sabah saatlerinde başladı. Anayasa Değişikliği Referandumunda Çanakkale il merkezi ile birlikte 12 ilçe, 11 belde, 81 mahalle ve 574 köyde vatandaşlar sandığa gitti. Çanakkale’de referandum için 790 binada 1. 414 sandık kuruldu. Bu sandıklarda yaklaşık 398 bin seçmen oy kullandı. Sabah erken saatlerden itibaren oylamanın yapılacağı sandık başına giden Çanakkalelilerin referanduma yoğun ilgi göstermesi ise dikkat çekti. Oy verme işlemi tamamlandıktan sonra sandıklar saat 17.00 itibarıyla açılmaya başlandı. Çanakkale’de açılan sandıklarda yüzde 60,44 oranında Hayır, yüzde 39,56 oranında ise Evet oy oranı çıktı. Çanakkale il merkezindeki Hayır oranı yüzde 71 ile ezici çoğunlukla öne geçti. Vatandaşların oyladığı 18 maddelik anayasa değişikliği kabul edilirse Türkiye’de 2019 yılında başkanlık sistemine geçilecek.

Tutanaklar Tutuldu, Gerginlikler Yaşandı!
16 Nisan Anayasa Değişikliği Referandumu öncesinde açıklanan seçim yasaklarına rağmen Çanakkale’de oy kullanma sırasında bazı usulsüzlükler de yaşandı. Çanakkale’deki Nedime Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, okul genelinde oy pusulası ve zarfların eksik olması nedeniyle tutanak tutuldu. Çanakkale Şinasi Figen Orta Okulu’nda 1086 numaralı sandıkta normalde oy kullanmayan bir kişi oy kullandı tutanak altına alındı. Ayrıca Çanakkale İbrahim Bodur lisesinde sandık başkanı müşahitleri sınıftan çıkarmaya çalıştı. İbrahim Bodur Anadolu Lisesi’nde ANAP müşahit kartı nedeni ile çıkan tartışmada, 7 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Çanakkale’nin Eceabat ilçesi kaymakamı Turan Yılmaz’ın nüfusunu kullanarak eşine usulsüz oy kullandırdığı iddia edildi. Sandık başında bulunan müşahitler olayla ilgili tutanak tuttu.

Referandumda Kim Nerede Oy Kullandı!

Öte yandan Çanakkale’de 16 Nisan günü gerçekleştirilen anayasa değişikliği referandumu sırasında siyasiler oy kullandı. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan eşi Hale Gökhan ile birlikte oylarını İbni Sina Meslek Lisesi’nde verdi. Ülgür Gökhan oyunu kullandıktan sonra; ”Vatandaşlık görevimizi yerine getirdik. Türkiyemiz ve geleceğimiz için hayırlı olsun” dedi. CHP’li Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek oyunu Nedime Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kullandı. Erkek, ”Oyumuzu kullandık. Ülkemiz, özgürlüğümüz, geleceğimiz ve demokrasimiz için hayırlı olsun” diye konuştu. CHP’li Bülent Öz ise Eşi Şebnem Öz ve CHP Çan İlçe Başkanı Ümran Aydın ile birlikte Çan Anadolu Lisesinde oyunu kullandı. CHP’li Öz oy kullandığı esnada; ”Referandum Oylamasında yüksek katılım olmasını bekliyorum. Memleketimiz ve Geleceğimiz için hayırlı olsun” dedi.

1

“Milletimizin Kararı Bizim Kararımızdır”
Referandumda Ak Partili Milletvekili Ayhan Gider, Merkez Mustafa Kemal İlkokulu’nda oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada; “Zorlu bir sürecin ardından sözü gerçek sahibi olan milletimize verdik. Milletimiz oyunu kullanıyor. Başından beri hep söylediğimiz şey, Meclisten bu Anayasa değişikliği 550 milletvekilinin onayı ile de çıksa, biz böyle köklü bir değişikliği milletimize soracağız demiştik. Bugün milletimiz ne derse, bize de siyasetçiler olarak onu uygulamak düşer. Benim tahminim milletimiz yeni Anayasa değişikliğine onay verecek ve inşallah ülkemiz çok daha yönetilebilir bir ülke olacaktır. Ancak sonuç ne olursa olsun milletimizin kararı bizim kararımızdır” diye konuştu. Son olarak AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan oyunu Lapseki Hüseyin Akif Terzioğlu Anadolu Lisesi’nde kullandı. Turan buradaki konuşmasında, “Çanakkale’ye güveniyoruz, Türkiye’ye güveniyoruz. Çıkan sonuca hep beraber saygı duyacağız. Ben Çanakkalemiz için de ülkemiz için de bu sonuçların hayırlı olmasını ümit ediyorum” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir