Çanakkale Barosu’ndan ÇED Topantılarında Çevrecilerin Engellenmesi ile İlgili Açıklama

24 Şubat 2012

Çanakkale Baro Başkanlığı Kazdağları’nda altın işletmeciliği ile ilgili yapılan ÇED toplantılarında gözlemci olarak yaptıkları değerlendirmelerde herkese açık olması gereken bir toplantıya ilgililerin ve katılımcıların girişinin engellenmesinin hem anayasal hakların ihlali, hem de yapılan engellemelerin hukuka aykırı olduğunu açıkladı.

Konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada Kazdağları’nda yapılması planlanan altın işletmeciliği ile ilgili ÇED toplantılarında, toplantıların hukuksal prosedüre ve usule uygun yapılıp yapılmadığı hususunda gözlemci olarak yer almak üzere karar alındığı belirtilerek; “Alınan bu karar doğrultusunda Muratlar Köyünde yapılan ÇED toplantısına Baromuz tarafından görevlendirilen arkadaşımız katılmış olup tüm işlemlerin kanuni prosedür içerisinde yapıldığını tarafımıza rapor etmiştir. 23.02.2012 tarihinde yapılması planlanan Kirazlı ve Kızılelma ÇED Bilgilendirme Toplantısına Baromuzca çevre komisyonu üyelerimizden Av. Didem Okuk görevlendirilmiş olup toplantılara katılmak üzere ilgili mekanlarda hazır bulunmuştur. Gerek Didem Okuk’un vermiş olduğu bilgi doğrultusunda gerekse yerel medyadan edinmiş olduğumuz izlenimler neticesinde toplantının yapılma koşullarının Anayasal hakların ihlaline sebebiyet veren bir tarzda gerçekleştirildiği kanaatindeyiz. Arkadaşımızın raporunda yer alan bilgilere göre; Kirazlı Köyü’ne gidildiğinde aşırı bir kolluk gücüyle karşı karşıya gelinmiştir. Ancak şunu söylemekte fayda görüyoruz ki gidilen yerlerde Baroya karşı ne kolluk güçlerinden ne halktan ne de madenci gruptan bir tepki ya da engelleme olmamıştır. Bu nedenle 3 gruba da Baromuz adına teşekkür ederiz. Bize gösterilen engellemesiz yasal hak kullanımının, aynı şekilde bu hakka haiz olan halka da gösterilmesini temenni ederiz. Kirazlı Köyü’ne gidildiğinde araçlar ve halktan sadece Jandarmanın izin verdikleri içeri girebilmiş, diğerlerinin içeriye girebilmesi ancak Çevre İl Müdürü’nün “dışarıda bir kişinin kalması halinde dahi bu toplantının yasaya uygun olmayacağı” beyanı üzerine mümkün olmuştur. Dışarıdakilerin de içeriye alınması ile engelleme ile başlayan toplantı yasal hale getirilmiş olsa bile hiçbir zararı olmayacak halka karşı büyük bir kolluk gücü karşısında ve korku içerisinde, orantısız bir güç gösterisi karşısında gerçekleştirilmiştir” denildi.

Yazılı açıklamada ÇED bilgilendirme toplantısı kapsamında Kirazlı köylü dışında Kızılelmalı Köyü’ne de gidildiği belirtilerek, “Burada da orantısız kolluk gücü ile karşılaşılmıştır. Burada dışarıda bekleyen halk hiçbir şekilde içeriye alınmamış sadece madencilerin getirmiş olduğu şahıslar içeriye girebilmiştir. Kızılelmalı Köyü küçük bir köy olmakla birlikte bu köyün çevresindeki halkın yanı sıra her ne noktadan gelirse gelsin herkesin bu toplantılara katılma, dinleme ve beyanda bulunma özgürlüğü mevcuttur. Bu durum, öncelikle anayasal olarak düşüncelerini özgürce beyan etme özgürlüğü ile birlikte anayasal seyahat özgürlüğünü içine alan maddelerde açıkça yer almaktadır. Bir anlamda oraya gelen kişilerin seyahat özgürlüğü engellenmiştir. Çevre İl Müdürümüzün beyan ettiği gibi de orada toplanan ahaliden bir kişinin dahi engellemesi neticesinde toplantı mahalline alınmaması ÇED Raporu’nun usulüne uygun gerçekleşmemesine sebebiyet verir. Çanakkale Barosu sadece gözlemcidir. Yapılan bu ÇED toplantılarına tarafsız olarak ve sadece gözlemde bulunmak amacıyla katılmıştır. Her ne kadar tarafımıza karşı kötü ve aksi bir tutum sergilenmemiş dahi olsa herkese açık olması gereken bir toplantıya ilgililerin ve katılımcıların girişinin engellenmiş olması hem anayasal hakların ihlali hem de yapılan engellemelerin hukuka aykırı olması anlamına gelir. Bizim Çanakkale Barosu olarak amacımız yapılan toplantıların hukuksal prosedüre ve anayasaya uygun olarak yapılıp yapılmadığı hususlarında sadece gözlemde bulunmak ve gerçekleri zikretmekten ibarettir” denildi.

İHA

Yorumlar...
  • ayla
    26/02/2012 22:11

    Merhaba, Baro gibi değerli bir kuruluşun açıklamasında köylerin adları ters yazılmış. Halkın giremediği çed toplantısı Kirazlı köyünde yapılmıştır. düzeltilmesini rica ederim.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir