Çanakkale Barosu, Çağlayan Adalet Sarayı’nda Yaşananları Kınadı

12 Haziran 2013

Çanakkale Barosu, dün Taksim Gezi Parkı direnişinin 15’nci gününde Çağlayan’daki Adalet Sarayı’nda çok sayıda avukatın gözaltına alınmasını basın açıklamasıyla kınadı.

Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bugün Çağlayan Adliyesinde meslektaşlarımız yasalar ve hukuk kuralları ihlal edilerek polis tarafından göz altına alınmıştır.

Adliyede cübbeleri ile yerlerde sürüklenen meslektaşlarımıza yapılanlar, savunma mesleğine ve avukatlığa yapılmıştır. Avukatların göz altına alınmaları hukuka, avukatlık mesleğine ve avukatlık mesleğinin bağımsızlığına aykırı olduğu kadar Türkiye’nin taraf olduğu Uluslararası sözleşme hükümlerine ve Avukatlık Kanunu hükümlerine de açıkça aykırıdır.

Bilinmelidir ki avukatlar, adliyelerin gerçek sahibi ve yargının vazgeçilmez asli kurucu unsurudur. Avukatların dahi hukuk çiğnenerek gözaltına alınabildikleri bir ülkede, hiç kimsenin yasaların koruması altında olamayacağı, herkesin; temel hak ve özgürlüklerinin tehlikede olduğu endişesini taşımaktayız.

Çanakkale Barosu olarak süreci her aşamada takip ediyor, Meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizle beraber, her zaman yanlarında olacağımızı belirterek savunma mesleğine yapılan bu saldırıyı kınıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Av. Bülent ŞARLAN
Çanakkale Baro Başkanı

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir