Çanakkale Barosu’ndan Kapıların İşaretlendiği İddialarına Yönelik Açıklama

27 Haziran 2013

Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan, yerel ve ulusal basında yer alan, Çanakkale’de Gezi Parkı eylemlerine destek veren Çanakkale Barosu’na kayıtlı iki avukatın AK Parti üyesi dört meslektaşının hukuk bürolarının dış kapılarını işaretlediği iddialarına yönelik yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada Baro Başkanı Bülent Şarlan’ın kendisinin de hazır bulunduğu bir görüşmede olayın taraflarının bir araya gelerek olayı tüm boyutlarıyla konuştukları ve düşüncelerini paylaştıkları belirtilerek “Olayda herhangi bir kastın olmadığı, durumun yanlış anlaşılmalara sebebiyet verildiği, baromuzda var olan sevgi ve saygının muhafaza edildiği ve aynı anlayışın bundan sonra da devam edeceği hususunda fikir birliğine varılmıştır. Bu durum Baromuz ve şahsım adına son derece memnuniyet vericidir.” ifadelerine yer verildi. İddialarla ilgili kimi yayın organlarında bilgi kirliliği yaratacak düzeyde, yanlı ve yanlış haber ve yazılar yer aldığının da vurgulandığı açıklamada “Bu yanlışlıkları düzeltme adına yayın kuruluşlarına gönderdiğimiz yazılara aynı gazeteler ve web sitelerinde yer verilmemiş olması ayrıca rahatsız edici bir durumdur.” denildi.

Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan yaptığı yazılı açıklama şöyle:

Son günlerde bazı yerel ve ulusal basın organları ile web sitelerinde; 2 avukatın, kendilerinden farklı bir siyasi düşünceye sahip 4 avukatın bürolarının bulunduğu binaların giriş kapısına veya kaldırıma ağaç resmi çizmeleri ile ilgili haberler yer almıştır.

“KONUYA İLİŞKİN BİLGİ KİRLİLİĞİ YAŞANMIŞTIR”
Çanakkale Barosu; olayın yaşandığı ilk günden itibaren yetkili kurullarınca konuyu ivedi olarak değerlendirmeye almış ve 06.06.2013 tarihinde gerekli incelemeyi başlatarak, olayın taraflarıyla görüşmüştür.
Çanakkale Barosu; birkaç yerel gazete ve web sitesinin iddia ettiği gibi olaya “kayıtsız ve duyarsız” kalmamıştır. Buna rağmen tarafımıza herhangi bir şey sorulmadan ve gerçek bilgiler alınmadan yapılan haberler üzüntü verici boyutlara ulaşmıştır.
Çanakkale Barosu’nun süreçle ilgili samimi çabası birçok yayın organında doğru bir biçimde yansıtılmışsa da “maalesef” kimi yayın organlarında bilgi kirliliği yaratacak düzeyde, yanlı ve yanlış haber ve yazılar yer almıştır. Bu yanlışlıkları düzeltme adına yayın kuruluşlarına gönderdiğimiz yazılara aynı gazeteler ve web sitelerinde yer verilmemiş olması ayrıca rahatsız edici bir durumdur.

OLAYIN TARAFLARI BİRARAYA GELMİŞTİR
Tüm bu süreç devam ederken, olayın tarafları, kendi istek ve arzularıyla biraraya gelmişlerdir. Çanakkale Baro Başkanı olarak şahsımın da hazır bulunduğu görüşmede olayın her türlü boyutu konuşulmuştur. Bu görüşmede, olayın tarafı olan tüm meslektaşlarım düşüncelerini paylaşmıştır. Olayda herhangi bir kastın olmadığı, durumun yanlış anlaşılmalara sebebiyet verildiği, baromuzda var olan sevgi ve saygının muhafaza edildiği ve aynı anlayışın bundan sonra da devam edeceği hususunda fikir birliğine varılmıştır. Bu durum Baromuz ve şahsım adına son derece memnuniyet vericidir.
Bu vesileyle belirtmek isterim ki meslektaşlar arasındaki ihtilafların çözüm yeri; Baromuzun yetkili kurullarıdır. Bu sebeple Baromuz ile ilgili çıkan ve çıkabilecek; yanlış haberler ile yorumlar hukuka aykırılık teşkil edecektir. Bundan sonraki süreçte de Baromuzla ilgili haber ve yorumlarda hassas ve dikkatli olunmasını beklediğimizi saygıyla kamuoyu ile paylaşırız.

Av. Bülent ŞARLAN
Çanakkale Baro Başkanı

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir