Çanakkale Barosu’nun Yeni Başkanı Bülent Şarlan Oldu

21 Ekim 2012

Çanakkale Baro başkanlığı için Avukat Engin Balıkçı ve Avukat Bülent Şarlan’ın yarıştığı seçimde, 170 oy alan Şarlan baronun yeni başkanı oldu.

Baro seçimleri Truva Otel’de yapıldı. Çanakkale Barosu’na kayıtlı 284 avukat katıldığı seçimden galip çıkan isim 170 oy alan Bülent Şarlan oldu. Engin Balıkçı 107 oy alırken, 9 oy ise geçersiz sayıldı. Baro Yönetim Kurulu ise şu isimlerden oluştu: Gültekin Yıldız, Şerefnur Çakır Demirtaş, Erdener Can, Fuat Sağır, Hakan Öztürk, Kaan Tonka, Ergin Sezen, Şennur Tarak, Soner Aydın, Mehmet Akaydın.

Denetleme Kurulu üyeliklerine seçilen isimler Mustafa Öztok, Muzaffer Varlı Türker, Hakan Aksoy; Disiplin Kurulu üyelikleri Muzaffer Şentuna, Muhsiz Özçelik, G. Suna Boz, Necdet Başaran, Filiz Karadeniz olarak belirlenirken TBB delegeliğine ise Cengiz Tuğral, Tülay Ömercioğlu seçildi.

Baro başkanlığını 3 dönemdir sürdüren Av. Tülay Ömercioğlu yaptığı veda konuşmasıyla meslektaşlarını duygulandırdı. Ömercioğlu, “Çanakkale Barosu tarihinde bir ilki yaşatarak, bana 3 dönem başkanlığı sundunuz. 6 yıl benim için çok değerli. Duyduğum haz ve mutluluk son nefesimde dahi dudaklarımdan tatlı tebessüm, gözlerimden mutluluk tablosu ile geçecek. Geçen 6 yılda hiçbir şey değişmedi. Aynı içtenlik ile devam etti. Dün böyle idi, bugün de aynı, yarın baro başkanı değilim, yine aynı olacak. Ailemsiniz, teşbih değil gerçek, mutlu günlerimde, çalışma azmi verdiniz. Zor günlerimde,ki en zorunu Mayısta yaşadım, atatabilmemde en büyük destekçim oldunuz. Kendi adıma hiçbir şey yapmadım. Bir başkan görevi devraldıktan sonra, tüm baronun başkanı olur ki, bunu ilke edindim. Adımlarımda 307 kişinin de düşüncesini karma yaparak adım attım. Sizden gelen fikirlerin en iyi fikirler olduğunu kabul ettik. Yönetim kurulumuzla hedeflerimizi bu fikirlere göre inşa ettik. Başarılı olduk. İlçelerden ne talep geldi ise kanuni sınırlarımız ve bütçemiz dahilinde yerine getirdik” dedi.

Baro’nun yen başkanı Bülent Şarlan ise, ilkeli yönetim ve etkin hizmet misyonuyla, daha saygın ve güçlü bir avukatlık mesleği, daha etkili bir baro hedeflediklerini belirterek, “Bu derece özenilecek bir mesleğe sahip olmamıza rağmen birçok mesleki meselemiz var. Bugün avukat, başkasının hakkını ararken hakkı gasp edilendir. Adliyede saatlerce hak aramak için bekleyendir, saldırılanı korurken, saldırıya uğrayanın ta kendisidir. Angarya yasaklarına rağmen CMK uygulamasıyla angaryaya mahkum edilendir. Biz avukatlar, vergisiyle maliyede, kimi zaman idarede, çoğu zaman adliyede problem yaşayanız. Biz avukatlar, hakkı hukuku ararken sağlığını kaybedeniz. Sözüm ona deprem riskli saray adı altındaki adliyelerde dava koşturanız. Geniş yürekleriyle daracık mahkeme salonlarında cübbeli ve cübbesizler tarafından zorluk çıkartılanız. Bunları söylerken de tek gayemiz adalet adına, mesleğin onuru adına baki kalacak olan bu baroda hoş bir seda bırakmaktır. Her merhaba yeni bir vedanın başlangıcıdır. Hayatta hiçbir şey kalıcı değildir. Tek arzumuz görev süremizin sonunda sizlerin takdirini kazanacak hizmetler sunmaktır” dedi.

Şarlan projelerini ise şöyle anlattı; “Çağımız Bilişim çağı. Günümüzde bilgisayar ve teknoloji sistemleri hızla gelişmektedir. Mesleki anlamda çağın gerisinde kalmamak için bizlerin de bilişim sistemlerini kullanarak bu sürece adapte olmamız gerekmektedir. Bu amaçla meslektaşlarımıza uygun koşullarla notebook edinme imkanı sağlayacağız. Kuracağımız baro otomasyon sistemiyle bilgiye ulaşımı kolaylaştıracak, içtihat bilgi bankası oluşturacağız. İstihdam edeceğimiz teknik personelle UYAP ve bilgisayar sorunlarını en hızlı şekilde gidereceğiz. Duruşma takip sistemimizle meslektaşlarımızın saatlerce duruşma bekleme çilesine son vereceğiz. Kuracağımız etik kurulu, uyarıcı bir levha, kimi zaman bir fren, her zaman mesleğimiz için bir sigorta görevi üstlenecektir. Eski baro başkanlarından oluşturacağımız danışma kurulunun ortak aklın baromuza önemli katkılar sağlayacağı inancındayız. Birçok meslekte olan sağlık dayanışması maalesef bizde yok. Sadece sizin değil ailelerinizin de sağlık problemlerinde kolaylaştırıcı olmak, destek olmak arzusundayız. Sizin ya da ailenizin sağlık problemi yaşaması durumunda irtibat kuran, iletişime geçen, takip eden, yönlendiren, tedavi hizmeti veren doktor bulunduracağız.”

[canakkaleninrehberi & Ç!]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir