Çanakkale Belediyesi ile Halk Sağlığı Müdürlüğü Arasında Protokol

Çanakkale Belediyesi ile Halk Sağlığı Müdürlüğü Arasında Protokol
14 Eylül 2013

Çanakkale Belediyesi ile Halk Sağlığı Müdürlüğü arasında İçme ve Kullanma Sularından Numune Alımına ve Analizlerin Yaptırılmasına İlişkin İşbirliği Protokolü imzalandı.

Başkanlık Makamında gerçekleşen protokol imza töreninde bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, uzun yıllardır Halk Sağlığı Müdürlüğü ile birlikte içme ve kullanma sularına ilişkin denetim ve analiz işlemlerinde işbirliği içerisinde olunduğunu, gerçekleşen protokol töreni ile birlikte de bu işlemlerin resmiyete döküldüğünü ifade etti.

Başkan Gökhan, Atikhisar Barajından temin edilen kent içi içme ve kullanma sularının arıtma tesislerinde işlenerek kent halkına sunulduğunu belirterek, bu suların hem Belediyenin kendi laboratuvarlarında hem de Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri tarafından ayrıca denetlendiğinin altını çizdi.

Denetimlere ilişkin istatistikleri de paylaşan Başkan Gökhan, “Arıttığımız su miktarı doğrultusunda belirlenen 39 noktadan yıl boyunca alınan 81 adet numunenin 54’ü arıtma tesis laboratuvarımızda 27’si ise Halk Sağlığı Laboratuvarında analiz ediliyor. İhtiyaç olduğunda yine karşılıklı denetimler yapılıyor. Yılda 4 kez Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü Laboratuvarına gönderdiğimiz numuneler de analiz ediliyor. Sıkıştığımız noktada Halk Sağlığı Müdürlüğündeki arkadaşlarımıza da danışıyoruz. Çünkü halkı ilgilendiren önemli konulardır bunlar” diye konuştu.

Kentin içme ve kullanma suyuna ilişkin tek kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın önündeki en büyük sıkıntının madenciler olduğuna vurgu yapan Başkan Gökhan, özellikle altın madenciliği faaliyetleri sırasında çıkarılan siyanür gibi zararlı maddelerin baraja karışmaması için çaba gösterildiğini de kaydetti.

Başkan Gökhan, açıklamasına şu sözlerle devam etti; “Burada bir başka yenilik daha yapıyoruz. Biz suyumuzu normalde barajın alt seviyelerinden alıyoruz. Bunun nedeni yaz sıcaklarında su seviyesinin düşmesinden kaynaklanıyor. Ancak, kurak yıllarda yada yaz aylarının sonlarına doğru su kalitesinin barajın alt seviyelerinde bozulmasına neden oluyor. Bu nedenle bundan böyle suyumuzu barajın üst seviyelerinden alacağız.”

“KENTLİMİZİN İÇİ RAHAT OLSUN”
Başkan Gökhan, içme suyu konusuna büyük önem verdiklerinin altını çizerek, “Çanakkale’de içme suyu konusunda arıtma tesisimiz olsun olmasın, Halk Sağlığı Müdürlüğü ekipleri devamlı olarak kontrol eder. Beraber bu kontrolleri yaparız. Onlar gerektiğinde bizi ikaz eder. Yeni mevzuatlar hakkında bilgilendirir. En ufak bir risk olduğunda hemen bilgilendirme yapıyoruz. Eğer bilgilendirme yoksa, tereddüt edecek bir şey de yoktur. Kentlimizin içi rahat olsun. Son günlerde bir koku mevzusu olmuştu. O konu da, yaz mevsiminde suyu alt seviyelerden alma nedeniyle, oradaki birikimin su üzerinde bıraktığı bir sinmeden kaynaklandı. Ancak, analizlerde hiçbir sorun çıkmadı. Bu sinme nedeniyle klor miktarını biraz artırdık. Aldığımız tat da değişti onun için. Ancak o bir dönemdi. Şimdi o mesele de çözüldü. Vatandaşlarımız tereddütsüz olarak suları kullanabilir” şeklinde konuştu.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir